Forum metodyczne dla nauczycieli języka polskiego
Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia innych nauczycieli języka polskiego jako obcego

Interesujące gry / ćwiczenia zapoznawcze

indraa
2015-09-06
13:52
Interesujące gry / ćwiczenia zapoznawcze
Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy!
Czy macie swoje sprawdzone pomysły na pierwsze zajęcia z nową grupą? Chodzi mi o część zapoznawczą i o coś bardziej oryginalnego niż "a teraz proszę się przedstawić". Czy stosujecie jakieś gry lub ćwiczenia integrująco-zapoznawcze zanim przejdziecie do właściwej części lekcji?
istempek
istempek
2016-02-16
20:07
Dzień dobry,

nie odpowiadałam Pani od razu, bo czekałam aż się młodsi lektorzy wykażą swoimi pomysłami, ale jakoś cisza :)
Moje pomysły na prezentację już pewnie Pani zna z uwag dla nauczyciela i pewnie nie do końca Panią przekonują, ale chciałam tylko dodać, że to wcale nie jest nudne, kiedy razem z nową grupą idziemy krok po kroku przez wszystkie zwroty Jestem..., Mam na imię..., Nazywam się - kiedy staram się, by po pierwszym przykładowym pytaniu sami próbowali odgadywać kolejne formy pytań. Przecież ja nawet nie mogę im powiedzieć, proszę się przedstawić - bo nikt tego w grupie zero nie zrozumie - my to wszystko musimy odegrać scenkami - każdy jeden zwrot, bo przecież lekcja toczy się tylko po polsku i, proszę mi wierzyć, nikt raczej znudzony nie jest. To dla nich sporo nowego materiału.

No tak, teraz dopiero zauważyłam, że Pani wcale nie pyta o grupę zerową... Przepraszam, to zupełnie inna historia. Jako start w takiej grupie świetnie się sprawdza gra w "Ułóż pytanie i zadaj koledze" - studenci losują obrazki lub słówka na karteczkach i na ich bazie tworzą pytania, z którymi potem biegają między sobą - my też biegamy i przysłuchujemy się, co nasi nowi studenci umieją, jakie błędy robią. Innym pomysłem jest rozdanie pustych kartek, na których studenci mają w ciągu minuty narysować coś, co symbolizuje ich hobby, podać ulubiony numer i oczywiście zapisać swoje imię - potem każdy podchodzi do każdego i dopytują się o szczegóły i prezentują się sobie wzajemnie na bazie tych ilustracji.

Z pozdrowieniami
Iwona Stempek
Nauka polskiego Rosa
Rosa
Barcelona (Hiszpania)

To rzeczywiście działa! Świetna jest także konwencja kursu - coraz bardziej wciągam się w akcję i zaprzyjaźniam z bohaterami, a przy okazji wydaje mi się, że coraz lepiej rozumiem i mówię po polsku. Mój nauczyciel polskiego także jest zaskoczony moimi postępami ;-)

więcej

Masz pytania? Wypełnij formularz lub zadzwoń +48 12 429 40 51.
×
Pracujemy zdalnie

W związku z obecnym zagrożeniem epidemiologicznym, biuro i szkoła GLOSSA aż do odwołania będzie pracować wyłącznie w trybie zdalnym. Wszystkie kursy polskiego będą prowadzone online za pośrednictwem platformy e-polish.eu.

Kontakt z doradcami będzie możliwy wyłącznie drogą elektroniczną (e-mail) lub telefonicznie (księgarnia 503 453 200, kursy polskiego 690 599 520, e-polish.eu 505 356 332)  od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 16:30.

Przepraszamy za utrudnienia i dziękujemy za wyrozumiałość.