Forum metodyczne dla nauczycieli języka polskiego
Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia innych nauczycieli języka polskiego jako obcego

Nauka koniugacji przez zabawę

monikasamojlik
2016-04-21
09:03
Nauka koniugacji przez zabawę
Witajcie,
czy macie jakiś ciekawy sposób na wprowadzanie różnych koniugacji czasowników (nauka końcówek, wyjątki). Mam ucznia, któremu trudno jest je zapamiętać poprzez teksty i ćwiczenia (+standardowe reguły). Bardzo dobrze działąją za to gry (wszystko zwiazane z rywalizacja), zabawy.

Stosuje grę statki, sama robie gry planszowe, jednak pomysły już mi sie wyczerpały. Moze macie jakiś ciekawy sposób na wprowadzenie teorii poprzez zabawę i potem cwiczenie jej też poprzez zabawę, a nie typowe uzupełnainie form w zdaniu?
Mozecie polecic jakaś ksiażkę z grami, pomysłami metodycznymi?

Monika
paulina.kuc
paulina.kuc
2016-04-25
21:13
Cześć Moniko!
Na utrwalenie i powtórkę wszystkich koniugacji stosuję często zabawę w 3 kapelusze. Uczniowie samodzielnie wykonują kapelusze z papieru (każda koniugacja to inny kolor kartki). Do kapeluszy można najpierw wrzucać czasowniki w bezokoliczniku w zależności od koniugacji, przy okazji wyjaśniając, że nie zawsze bezokolicznik podpowie nam, do jakiej grupy czasownik się zalicza. W następnym etapie uczniowie nakładają kapelusz w danym kolorze, a nauczyciel losuje wymieszane bezokoliczniki. Kiedy nauczyciel czyta czasownik, osoba w kapeluszu symbolizującym koniugację tego słowa musi wstać, a następnie odmienić je przez osoby.
Rozdaję też zdjęcia lub obrazki charakterystycznych osób (np. Kubusia Puchatka albo Justina Biebera w liczbie pojedynczej, a w mnogiej Muminków czy Teletubisiów), rozdaję czasownik do wylosowania i proszę o ułożenie fikcyjnych zdań na temat tych osób (np. Kubuś Puchatek ma nowy telefon. Często telefonuje do Tygryska. Lubi też spotykać się z Prosiaczkiem - ułożenie tych zdań będzie wymagać pomocy nauczyciela, ale to też sposób na naukę nowej leksyki).

Niedawno ukazała się "Książka nauczyciela" do pierwszej części "Polski krok po kroku", gdzie jest wiele nowych pomysłów na zabawy na lekcji. Od jakiegoś czasu na rynku są też "Gry i zabawy" Iwony Stempek do "Polski krok po kroku". Niedługo pojawi się uzupełnienie serii "Polski krok po kroku. Junior" o "Książkę nauczyciela" i "Gry" z dodatkowymi propozycjami na urozmaicenie zajęć.

Pozdrawiam! :)
Paulina
Nauka polskiego Christian
Christian
Dresden (Niemcy)

Doskonały kurs do nauki języka polskiego. Jestem zaskoczony tak dużym bogactwem dostępnych ćwiczeń do każdego z poruszanych w kursie tematów. Dzięki temu nawet trudne tematy stają się jasne i moje umiejętności rozumienia i używania polskiego są na coraz wyższym poziomie.

więcej

Masz pytania? Wypełnij formularz lub zadzwoń +48 12 352-12-09.
×
Pracujemy zdalnie

W związku z pandemią COVID-19 biuro i szkoła GLOSSA aż do odwołania będzie pracować wyłącznie w trybie zdalnym. Wszystkie kursy polskiego będą prowadzone online za pośrednictwem platformy e-polish.eu.

Kontakt z doradcami będzie możliwy wyłącznie drogą elektroniczną (e-mail) lub telefonicznie (księgarnia 500 75 24 47 lub 503 453 200, kursy polskiego 690 599 520, e-polish.eu 505 356 332 lub 506 058 480)  od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 16:30.

Przepraszamy za utrudnienia i dziękujemy za wyrozumiałość.