Forum metodyczne dla nauczycieli języka polskiego
Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia innych nauczycieli języka polskiego jako obcego

organizacja zajec

pawelkurpios
pawelkurpios
2012-10-23
06:13
organizacja zajec
Czy w przypadku lekcji indywidualnych (godzina zajec raz w tygodniu), elementy kulturoznawcze warto wprowadzac 'po troche' na kazdej lekcji, czy efektywniej jest poswiecic na nie cala lekcje raz na jakis czas (np raz w miesiacu)? Dziekuje!
opollack
2012-10-24
10:46
ja wprowadzam takie informacje zawsze przy okazji, po troche
m.pytel
m.pytel
2012-10-24
18:34
Proponuję studentom poznawanie kultury, realiów polskich na każdej lekcji. Warto prezentować te elementy w różnych zadaniach (np. dzisiaj powtórzenie miejscownika było jednocześnie doskonałą podróżą po Polsce). Natomiast przygotowanie całej lekcji może być dobrym rozwiązaniem, ale raczej na wyższych poziomach zaawansowania. Wtedy można pokazać ciekawy film (np. "Miś" Stanisława Barei- realia PRL-u) i ułożyć do niego pytania, tematy do dyskusji.
agolagro
agolagro
2012-10-24
19:20
Zazwyczaj wprowadzam takie rzeczy po troszku np na końcu lekcji w ramach ciekawostki - olimpiada - polscy reprezentacji, jakiś mecz piłkarski etc.
jadzia8558@o2.p
2012-10-25
17:43
Myślę, że watro wprowadzać takie treści przy sprzyjających okazjach i tematach. Można też zagadnienia kulturoznawcze czy krajoznawcze wykorzystać jako tło i bazowy materiał do wprowadzania problemów gramatycznych. Tematyka kulturowa jest moim zdaniem motywująca dla studentów, łączy się z ich doświadczeniami lub zainteresowaniami, więc chętnie o tym rozmawiają. Jednak nie musi być to osobna lekcja. Wystarczy łączyć odpowiednie zagadnienia kulturowe z elementami nauki leksyki i gramatyki.
istempek
istempek
2012-10-26
10:19
Warto wykorzystywać elementy kulturoznawcze przy okazji utrwalania słownictwa czy struktur gramatycznych, gdy możemy znaleźć adekwatny materiał (np.: podróż po Polsce utrwalająca miejscownik i kierunki geograficzne; ), ale na pewno nie będzie to na każdych zajęciach. Myślę też, że każdy z nas raz na jakiś czas powinien przygotować specjalną lekcję na jakiś wybrany temat, wtedy nie musi być ona powiązana z przerabianym aktualnie materiałem., ale na przykład z zainteresowaniami studentów albo naszym "konikiem" :)
Iwona
Satoshi w szkole języka polskiego
Satoshi
Nagasaki (Japonia)

Jestem zaskoczony możliwościami, jakie daje ten kurs. Uczyłem się przy pomocy programów komputerowych angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego i nie spodziewałbym się, iż powstanie program do nauki języka polskiego w wielu kwestiach przewyższający tamte programy. Choć uczę się dopiero od miesiąca jestem pewny, że wkrótce będę mówił po polsku!

więcej

Masz pytania? Wypełnij formularz lub zadzwoń +48 12 352-12-09.