Forum de la langue polonaise
Dyskutuj z innymi na tematy związane z językiem polskim, tłumaczeniami...

How to start "vocabulary revision"

gurfler
gurfler
2021-09-14
14:42
How to start "vocabulary revision"
Dzien dobry,

I cannot figure out how to start the exercise for repeating vocabulary. Initially it would always prompt me to do so when I log out, but I seem to have changed some setting so now I do not ever get the prompt when logging out, and cannot figure out how to start it any other way. Before it would have also been nice to start the exercise up "on command" as it were, instead of only when logging out. Is there a way to do that (which would then probably also fix my problem)?

Dziękuję!
GlossaJK
2021-09-15
07:02
Hello Gurfler,

Thank you for your inquiry. I would like to inform you that you can find vocabulary revision under the COURSES tab. You can also change the settings, like mode or quantity of words that you wish to revise. You can start it any time.

If you'll have additional questions, please contact me.

All the best
Joanna Krawczyk
gurfler
gurfler
2021-09-15
18:39
Ah, I did not notice that, as it was off the page at the bottom and all I thought I needed was visible at the top.

Dziękuję!
Antonio w szkole języka polskiego
Antonio
Bruksela (Belgia)

Próbowałem uczyć się kilku języków online, ale szybko się zniechęcałem, bo albo kurs był za bardzo komunikacyjny, albo też za bardzo ‘tradycyjny’. Polskiego nie miałem możliwości uczyć się inaczej jak tylko online, więc bez przekonania, ale zarejestrowałem się na kurs na e-polish.eu. Ku mojemu zdziwieniu, tutaj po raz pierwszy spotykam się z kursem, gdzie metodzie komunikacyjnej towarzyszy rzetelny komentarz gramatyczny. Na początku kursu sięgałem do niego dość często, teraz przekonałem się że materiał jest tak fantastycznie przygotowany, iż jest to zbędne. Faktycznie uczę się teraz czysto komunikacyjnie!

więcej

Avez-vous des questions? Complétez le formulaire ou téléphonez - nous +48 12 352-12-09.