Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

Dlaczego celownik?

estera2002
estera2002
2023-10-31
14:23
Dlaczego celownik?
Dzień dobry,
mam pytanie dlaczego w następującym zdaniu trzeba użyć formy celownika mimo tego, że dane wyrazy występują po słowie "wielu" co wskazywałoby na formę dopełniacza? Wielu starym znajomym (stary znajomy) bardzo podobają się nie tylko mazurskie krajobrazy ...
Będę wdzięczna za wyjaśnienie :)
Agata Bolek
madziam
2023-10-31
15:03
"Wielu" to zarówno forma dopełniacza jak i celownika, więc nie słowem "wielu" należałoby się tutaj kierować, tylko czasownikiem "podobają się", który łączy się z celownikiem. Czyli: "Mazurskie krajobrazy podobają się (KOMU?) wielu starym znajomym..."
Antonio w szkole języka polskiego
Antonio
Bruksela (Belgia)

Próbowałem uczyć się kilku języków online, ale szybko się zniechęcałem, bo albo kurs był za bardzo komunikacyjny, albo też za bardzo ‘tradycyjny’. Polskiego nie miałem możliwości uczyć się inaczej jak tylko online, więc bez przekonania, ale zarejestrowałem się na kurs na e-polish.eu. Ku mojemu zdziwieniu, tutaj po raz pierwszy spotykam się z kursem, gdzie metodzie komunikacyjnej towarzyszy rzetelny komentarz gramatyczny. Na początku kursu sięgałem do niego dość często, teraz przekonałem się że materiał jest tak fantastycznie przygotowany, iż jest to zbędne. Faktycznie uczę się teraz czysto komunikacyjnie!

więcej

Masz pytania? Wypełnij formularz lub zadzwoń +48 12 352-12-09.