Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

Składnia liczebników i związek zgody

dmytro_lovtsov
dmytro_lovtsov
2020-11-09
19:49
Składnia liczebników i związek zgody
Szanowni Państwo!

Będę niezmiernie wdzięczny za udzielenie odpowiedzi na poniższe pytanie.

"Tych osiem dziewczyn było zachwyconych." To zdanie jest poprawne. A teraz moje pytanie dotyczy przymiotnika występującego po czasowniku "być". Czy poniższe zdania są poprawne?

1) Czy naprawdę tych pięć pań jest wysokich / dobrych / ładnych? (W znaczeniu "Czy każda z tych pięciu pań jest wysoka/ ładna / dobra" ).
2) Czy naprawdę tych dziesięciu facetów było pracowitych / pijanych / chorych? (W znaczeniu "Czy każdy z nich był pracowity / pijany).
3) Czy tych dwóch mężczyzn jest głupich? (Wiem, że możemy powiedzieć inaczej: "Czy ci dwaj mężczyźni są głupi?", ale w każdym przykładzie interesuje mnie pierwsza forma).

Z wyrazami szacunku, Dima
istempek
istempek
2020-11-09
20:08
Tak, te konstrukcje są poprawne, jednakże w przypadku pań sugerowałabym drugą zaproponowaną przez Pana opcję.

Serdecznie pozdrawiam
Iwona
dmytro_lovtsov
dmytro_lovtsov
2020-11-09
20:13
Pani Iwono, czy w każdym zdaniu Pani sugerowałaby drugą opcję podaną w nawiasach? :)
alicja_berk
alicja_berk
2020-11-18
18:16
Przymiotnik musi tworzyć związek zgody z rzeczownikiem, więc nawet jeśli często nie słyszymy zdań sformułowanych w ten sposób, to są one poprawne. Nie ma różnicy, czy używamy mianownika (zdania w nawiasach), czy dopełniacza.
dmytro_lovtsov
dmytro_lovtsov
2020-11-27
06:16
Dziękuję uprzejmie za wszystkie komentarze.
Antonio w szkole języka polskiego
Antonio
Bruksela (Belgia)

Próbowałem uczyć się kilku języków online, ale szybko się zniechęcałem, bo albo kurs był za bardzo komunikacyjny, albo też za bardzo ‘tradycyjny’. Polskiego nie miałem możliwości uczyć się inaczej jak tylko online, więc bez przekonania, ale zarejestrowałem się na kurs na e-polish.eu. Ku mojemu zdziwieniu, tutaj po raz pierwszy spotykam się z kursem, gdzie metodzie komunikacyjnej towarzyszy rzetelny komentarz gramatyczny. Na początku kursu sięgałem do niego dość często, teraz przekonałem się że materiał jest tak fantastycznie przygotowany, iż jest to zbędne. Faktycznie uczę się teraz czysto komunikacyjnie!

więcej

Masz pytania? Wypełnij formularz lub zadzwoń +48 12 352-12-09.