Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

Która jest godzina?

klaudia_glowacka-walaszczyk
2013-12-09
19:06
Która jest godzina?
Czy znacie jakieś ciekawe sposoby (zabawy, gry, ćwiczenia) na utrwalenie podawania godziny w języku polskim? Ćwiczyłam to ze studentami na różne sposoby i nadal mają z tym problem. Szczerze mówiąc, nie wiem, czy to kwestia tego, że po prostu się nie uczą, czy może powinnam użyć jakichś innych "magicznych" sposobów, żeby zapamiętali zasadę i odpowiednie liczebniki.
szczepkowska
2013-12-09
22:18
Czesc, moze warto wykorzystac piosenke "Umowilem sie z nia na dziewiata" - w wersji oryginalnej Eugeniusza Bodo lub nowoczesnej np. http://twojanuta.pl/mp3,16ckx,jarek-umowilem-sie-z-nia-na-dziewiata.html
Mozesz dac im tekst z lukami albo pociac tekst na fragmenty, niech sprobuja ulozyc go w odpowiedniej kolejnosci, nastepnie posluchac piosenki i sprawdzic, czy im sie udalo.
istempek
istempek
2013-12-13
18:41
A ja jeszcze dorzucam grę w "Śledztwo" - studenci pracują w 3-osobowych grupach: policjant, podejrzany, wścibski sąsiad. Policjant ma za zadanie dopytać podejrzanego, co robił o... i tu dostaje dłuuugą listę godzin - od świtu do nocy (5.43, 5.55, 6.07, 7.30...). Powinien używać formy nieoficjalnej, bo jest trudniejsza lub obu na zmianę. Podejrzany i sąsiad również powinni powtarzać godziny. Sąsiad oczywiście zaprzecza temu, co mówi podejrzany.
Druga zabawa "Mój dzień". Dzielimy grupę na pary, rozdajemy obrazki lub słowa z "rutyną" i prosimy, żeby opisywali swój dzień używając śmiesznych godzin (za dwie ósma, trzy po wpół do dziewiątej). Kiedy jeden student mówi: Piję kawę za dwie ósma. Drugi powtarza: Aha, pijesz kawę o siódmej pięćdziesiąt osiem. Bywa przy tej zabawie śmiesznie, plącze im się język, czasem się okazuje, że mają nieco inne wyobrażenie o godzinach (np. 18.00 to ósma :) ). Zawsze warto pamiętać o solidnej powtórce liczebników głównych i porządkowych.

Powodzenia!
Iwona
pasjonatka
2013-12-15
22:22
Dziękuję za pomysł z grą w,,Śledztwo'', jest świetny!
Trzeba będzie przerobić dla ucznia indywidualnego :)
Nauka polskiego Rosa
Rosa
Barcelona (Hiszpania)

To rzeczywiście działa! Świetna jest także konwencja kursu - coraz bardziej wciągam się w akcję i zaprzyjaźniam z bohaterami, a przy okazji wydaje mi się, że coraz lepiej rozumiem i mówię po polsku. Mój nauczyciel polskiego także jest zaskoczony moimi postępami ;-)

więcej

Avez-vous des questions? Complétez le formulaire ou téléphonez - nous +48 12 352-12-09.