Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

Która jest godzina?

klaudia_glowacka-walaszczyk
2013-12-09
19:06
Która jest godzina?
Czy znacie jakieś ciekawe sposoby (zabawy, gry, ćwiczenia) na utrwalenie podawania godziny w języku polskim? Ćwiczyłam to ze studentami na różne sposoby i nadal mają z tym problem. Szczerze mówiąc, nie wiem, czy to kwestia tego, że po prostu się nie uczą, czy może powinnam użyć jakichś innych "magicznych" sposobów, żeby zapamiętali zasadę i odpowiednie liczebniki.
szczepkowska
2013-12-09
22:18
Czesc, moze warto wykorzystac piosenke "Umowilem sie z nia na dziewiata" - w wersji oryginalnej Eugeniusza Bodo lub nowoczesnej np. http://twojanuta.pl/mp3,16ckx,jarek-umowilem-sie-z-nia-na-dziewiata.html
Mozesz dac im tekst z lukami albo pociac tekst na fragmenty, niech sprobuja ulozyc go w odpowiedniej kolejnosci, nastepnie posluchac piosenki i sprawdzic, czy im sie udalo.
istempek
istempek
2013-12-13
18:41
A ja jeszcze dorzucam grę w "Śledztwo" - studenci pracują w 3-osobowych grupach: policjant, podejrzany, wścibski sąsiad. Policjant ma za zadanie dopytać podejrzanego, co robił o... i tu dostaje dłuuugą listę godzin - od świtu do nocy (5.43, 5.55, 6.07, 7.30...). Powinien używać formy nieoficjalnej, bo jest trudniejsza lub obu na zmianę. Podejrzany i sąsiad również powinni powtarzać godziny. Sąsiad oczywiście zaprzecza temu, co mówi podejrzany.
Druga zabawa "Mój dzień". Dzielimy grupę na pary, rozdajemy obrazki lub słowa z "rutyną" i prosimy, żeby opisywali swój dzień używając śmiesznych godzin (za dwie ósma, trzy po wpół do dziewiątej). Kiedy jeden student mówi: Piję kawę za dwie ósma. Drugi powtarza: Aha, pijesz kawę o siódmej pięćdziesiąt osiem. Bywa przy tej zabawie śmiesznie, plącze im się język, czasem się okazuje, że mają nieco inne wyobrażenie o godzinach (np. 18.00 to ósma :) ). Zawsze warto pamiętać o solidnej powtórce liczebników głównych i porządkowych.

Powodzenia!
Iwona
pasjonatka
2013-12-15
22:22
Dziękuję za pomysł z grą w,,Śledztwo'', jest świetny!
Trzeba będzie przerobić dla ucznia indywidualnego :)
opinia o kursie języka polskiego Ben
Ben
Huston (USA)

Zdecydowałem się uczyć polskiego przy pomocy e-polish.eu nie bez wątpliwości. Teraz jednak – po dwóch miesiącach nauki – przyznaję była to dobra decyzja. Mając ograniczony czas na naukę program ten daje mi pełną elastyczność. Polecam wszystkim zainteresowanym językiem polskim!

more

Do you have any questions? Fill in the form or call: +48 12 352-12-09.