Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

Problemy z dyskusją w grupach

Justyna_15
Justyna_15
2009-10-30
12:41
Problemy z dyskusją w grupach
Jestem nauczycielką w Volkshochschule, prowadzę grupę średnio zaawansowaną, z którą mam spory problem. Studenci są w różnym wieku, każdy na trochę innym poziomie, a najgorsze, że wstydzą się mówić. Żadna dyskusja mi nie wychodzi, co robić?
Ina
2009-11-04
22:44
Cześć, znam ten problem! Wiesz, co wtedy robię – rozdaję im role i to zawsze na przekór. Na przykład sztywnemu i pewnemu siebie gościowi daję rolę samotnej matki trójki dzieci, zastraszonej szarej myszce – rolę biznesmena itd. Mieszam płeć, status społeczny i wtedy oni się wyluzowują, już się nie boją, że powiedzą coś głupiego, zapominają o swoich kompleksach i wio, aż miło posłuchać
Pan_lektor
2009-11-09
14:54
Czasem możesz się starać, a i tak nie przeskoczysz osobistych problemów każdego. cóż można poradzić? możesz robić to, co napisała Ina, ale ja jestem sceptyczny :/ nie będę się wypowiadał co mógłbym zrobić, gdybym był na twoim miejscu, bo nie miałem takiej grupy. współczuję ci, ale nie poddawaj się! Powodzenia! I daj znać, jak coś się zmieni!
Aska
Aska
2009-11-10
08:14
Zgadzam się z Iną. Ponadto warto też ośmielić ich poprzez pracę w małych grupach, bo na forum całej grupy mogą się wstydzić, a jeśli mają zadanie w małej grupce, to zwykle mają większe poczucie bezpieczeństwa.
malwinaflower
2011-01-09
13:08
Myślę, że dobrym sposobem, aby uczniowie chętniej dyskutowali jest rozdzielenie im zadań w parach. Niech dobiorą się w pary i ułożą np. dialog, historyjkę, bądź spróbują odnaleźć się w sytuacji zadanej im przez Ciebie. Niech wypiszą punkty lub zrobią notatki, a następnie na forum klasy streszczą to co zrobili.
W parze jest łatwiej i nie powoduje to takiego zażenowania jak na forum całej klasy.
Nauka polskiego Christian
Christian
Dresden (Niemcy)

Doskonały kurs do nauki języka polskiego. Jestem zaskoczony tak dużym bogactwem dostępnych ćwiczeń do każdego z poruszanych w kursie tematów. Dzięki temu nawet trudne tematy stają się jasne i moje umiejętności rozumienia i używania polskiego są na coraz wyższym poziomie.

więcej

Avez-vous des questions? Complétez le formulaire ou téléphonez - nous +48 12 352-12-09.