Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

Problemy z dyskusją w grupach

Justyna_15
Justyna_15
2009-10-30
12:41
Problemy z dyskusją w grupach
Jestem nauczycielką w Volkshochschule, prowadzę grupę średnio zaawansowaną, z którą mam spory problem. Studenci są w różnym wieku, każdy na trochę innym poziomie, a najgorsze, że wstydzą się mówić. Żadna dyskusja mi nie wychodzi, co robić?
Ina
2009-11-04
22:44
Cześć, znam ten problem! Wiesz, co wtedy robię – rozdaję im role i to zawsze na przekór. Na przykład sztywnemu i pewnemu siebie gościowi daję rolę samotnej matki trójki dzieci, zastraszonej szarej myszce – rolę biznesmena itd. Mieszam płeć, status społeczny i wtedy oni się wyluzowują, już się nie boją, że powiedzą coś głupiego, zapominają o swoich kompleksach i wio, aż miło posłuchać
Pan_lektor
2009-11-09
14:54
Czasem możesz się starać, a i tak nie przeskoczysz osobistych problemów każdego. cóż można poradzić? możesz robić to, co napisała Ina, ale ja jestem sceptyczny :/ nie będę się wypowiadał co mógłbym zrobić, gdybym był na twoim miejscu, bo nie miałem takiej grupy. współczuję ci, ale nie poddawaj się! Powodzenia! I daj znać, jak coś się zmieni!
Aska
Aska
2009-11-10
08:14
Zgadzam się z Iną. Ponadto warto też ośmielić ich poprzez pracę w małych grupach, bo na forum całej grupy mogą się wstydzić, a jeśli mają zadanie w małej grupce, to zwykle mają większe poczucie bezpieczeństwa.
malwinaflower
2011-01-09
13:08
Myślę, że dobrym sposobem, aby uczniowie chętniej dyskutowali jest rozdzielenie im zadań w parach. Niech dobiorą się w pary i ułożą np. dialog, historyjkę, bądź spróbują odnaleźć się w sytuacji zadanej im przez Ciebie. Niech wypiszą punkty lub zrobią notatki, a następnie na forum klasy streszczą to co zrobili.
W parze jest łatwiej i nie powoduje to takiego zażenowania jak na forum całej klasy.
opinia o kursie języka polskiego Ben
Ben
Huston (USA)

Zdecydowałem się uczyć polskiego przy pomocy e-polish.eu nie bez wątpliwości. Teraz jednak – po dwóch miesiącach nauki – przyznaję była to dobra decyzja. Mając ograniczony czas na naukę program ten daje mi pełną elastyczność. Polecam wszystkim zainteresowanym językiem polskim!

więcej

Masz pytania? Wypełnij formularz lub zadzwoń +48 12 352-12-09.