Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

Gry i zabawy jezykowe T2_14A // Czemu duzo ludzi jezdzi autobusami a po ulicy ludzie chodza (chodzi o osobe i liczbe w odmianie tych czasownikow)

agaty
2014-10-12
09:27
Gry i zabawy jezykowe T2_14A // Czemu duzo ludzi jezdzi autobusami a po ulicy ludzie chodza (chodzi o osobe i liczbe w odmianie tych czasownikow)
Jakie jest wytlumaczenie uzycia czasownika ruchu w 3 os.l.poj dla zwiazku"duzo ludzi" a uzycie czasownika w 3 os.l.mn dla "ludzi"? Nie mialam pojecia jak to wytlumac studentom Zaskoczyla mnie taka trudnosc w cwiczeniach ktorym juz zdazyam zaufac Czy to chodzi o zwiazek rzadu w pierwszym przypadku? Slowo "duzo" dyktuje forme czasownika?
Bede wdzieczna za pomoc i wyjasnienie
sieczka.d
sieczka.d
2014-10-12
19:11
Tak, to właśnie "dużo" jest winne zamieszania. Słowa, które oznaczają ilość (dużo, mało, trochę, większość) wymagają użycia rzeczownika w dopełniaczu (dużo ludzi, trochę cukru, mało pieniędzy). Wtedy to właśnie te słowa są podmiotem zdania i czasownik odnosi się do nich (Dużo ludzi mieszka w miastach; Trochę cukru było w cukierniczce; Mało pieniędzy jest w portfelu). Podmiot nie może występować w dopełniaczu ani w innym przypadku zależnym.

Mam nadzieję, że pomogłam :).
madziam
2014-10-31
20:09
To nieprawda. Podmiot może występować w dopełniaczu. Nazywa się wtedy podmiotem logicznym. I to właśnie ten PODMIOT LOGICZNY W DOPEŁNIACZU wymaga użycia czasownika w liczbie pojedynczej.
Satoshi w szkole języka polskiego
Satoshi
Nagasaki (Japonia)

Jestem zaskoczony możliwościami, jakie daje ten kurs. Uczyłem się przy pomocy programów komputerowych angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego i nie spodziewałbym się, iż powstanie program do nauki języka polskiego w wielu kwestiach przewyższający tamte programy. Choć uczę się dopiero od miesiąca jestem pewny, że wkrótce będę mówił po polsku!

Читай дальше

Есть вопросы? Заполни форму ниже или позвони +48 12 352-12-09.