Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

Czasownik "nadchodzić"

kate.kgd
kate.kgd
2012-12-03
16:03
Czasownik "nadchodzić"
Witam drogie koleżanki i kolegów,
Mam pytanie: pracuję teraz z 2. częścią Krok po kroku i w lekcji 11 (czasowniki ruchu) jest czasownik "nadchodzić". Nie bardzo rozumiem jaka jest różnica pomiędzy tym czasownikiem a czasownikiem "dochodzić". Proszę o jakieś przykłady, na których mogłabym uświadomić sobie i studentom, kiedy używamy czasownika "nadchodzić". Przepraszam za takie pytanie, ale język polski nie jest moim językiem ojczystym i czasem mam trudności z podobnymi rzeczami.
Pozdrawiam serdecznie
Kasia (Kaliningrad, Rosja)
istempek
istempek
2012-12-03
16:28
Hej Kasiu!
"Nadchodzić" znaczy tyle co "przychodzić", ale używamy go najczęściej do: pór roku (nadchodzi zima), pór dnia (nadchodzi noc), świąt i jakichś specjalnych okresów (nadchodzi Boże Narodzenie; nadchodzą wakacje); do kataklizmów (huragan, fala powodzi) do zjawisk pogody (zwłaszcza burza, sztorm). Używamy go też do podkreślenia wyjątkowości sytuacji (np. godzina zero), możemy użyć tego czasownika w stosunku do osoby, np. kiedy zbliża się groźny nauczyciel czy dyrektor, dzieci czasem wołają: "uwaga, nadchodzi..."
Mam nadzieję, że to trochę rozjaśniło kontekst. W ćwiczeniu 8 na str. 76 w podręczniku jest ćwiczenie z użyciem powyższych sytuacji.

Pozdrawiam Cię Kasiu serdecznie i trzymaj się ciepło, bo pewnie macie już zimę w Kaliningradzie :)
Iwona
kate.kgd
kate.kgd
2012-12-03
16:39
O tak, właśnie wczoraj spadł pierwszy śnieg - nadeszła zima :) Dziękuję, Iwono, za szybką i wyczerpującą odpowiedź, teraz wszystko rozumiem, mam nadzieję, że moi uczniowie też nie będą mieli problemów. Pozdrawiam!
kate.kgd
kate.kgd
2012-12-12
18:11
Drogie koleżanki, proszę jeszcze mi wyjaśnić różnicę między idiomami "wyjść na głupca" i "wyjść za glupca". Z góry dziękuję za pomoc.
tutoredinburgh
2012-12-13
13:07
Jeżeli wychodzisz na głupca to znaczy, że zrobiłeś coś co spowodowało, że inni widzą cię jako głupca.
Wychodzić za głupca - to wyjść na mąż, za kogoś kto jest głupi.
istempek
istempek
2012-12-14
08:08
Witaj Kasiu!
"Wyjść na głupca" to zrobić coś niemądrego i, ni mniej ni więcej, okazać się kimś głupim, zrobić z siebie głupca, np.:

Jurek nie umiał odpowiedzieć na żadne pytanie w czasie egzaminu, plótł jakieś bzdury, jednym słowem zrobił z siebie głupca.

"Wyjść za głupca" to wyjść za mąż za kogoś kto jest głupcem - czyli mieć głupiego męża, np.:
Dlaczego ona wyszła za tego głupca? Nie mogła poczekać na kogoś sensowniejszego? Żal mi jej.

Pozdrawiam Cię serdecznie!
Iwona

opinia o kursie języka polskiego Ben
Ben
Huston (USA)

Zdecydowałem się uczyć polskiego przy pomocy e-polish.eu nie bez wątpliwości. Teraz jednak – po dwóch miesiącach nauki – przyznaję była to dobra decyzja. Mając ograniczony czas na naukę program ten daje mi pełną elastyczność. Polecam wszystkim zainteresowanym językiem polskim!

więcej

Masz pytania? Wypełnij formularz lub zadzwoń +48 12 352-12-09.