Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

Czasownik "nadchodzić"

kate.kgd
kate.kgd
2012-12-03
16:03
Czasownik "nadchodzić"
Witam drogie koleżanki i kolegów,
Mam pytanie: pracuję teraz z 2. częścią Krok po kroku i w lekcji 11 (czasowniki ruchu) jest czasownik "nadchodzić". Nie bardzo rozumiem jaka jest różnica pomiędzy tym czasownikiem a czasownikiem "dochodzić". Proszę o jakieś przykłady, na których mogłabym uświadomić sobie i studentom, kiedy używamy czasownika "nadchodzić". Przepraszam za takie pytanie, ale język polski nie jest moim językiem ojczystym i czasem mam trudności z podobnymi rzeczami.
Pozdrawiam serdecznie
Kasia (Kaliningrad, Rosja)
istempek
istempek
2012-12-03
16:28
Hej Kasiu!
"Nadchodzić" znaczy tyle co "przychodzić", ale używamy go najczęściej do: pór roku (nadchodzi zima), pór dnia (nadchodzi noc), świąt i jakichś specjalnych okresów (nadchodzi Boże Narodzenie; nadchodzą wakacje); do kataklizmów (huragan, fala powodzi) do zjawisk pogody (zwłaszcza burza, sztorm). Używamy go też do podkreślenia wyjątkowości sytuacji (np. godzina zero), możemy użyć tego czasownika w stosunku do osoby, np. kiedy zbliża się groźny nauczyciel czy dyrektor, dzieci czasem wołają: "uwaga, nadchodzi..."
Mam nadzieję, że to trochę rozjaśniło kontekst. W ćwiczeniu 8 na str. 76 w podręczniku jest ćwiczenie z użyciem powyższych sytuacji.

Pozdrawiam Cię Kasiu serdecznie i trzymaj się ciepło, bo pewnie macie już zimę w Kaliningradzie :)
Iwona
kate.kgd
kate.kgd
2012-12-03
16:39
O tak, właśnie wczoraj spadł pierwszy śnieg - nadeszła zima :) Dziękuję, Iwono, za szybką i wyczerpującą odpowiedź, teraz wszystko rozumiem, mam nadzieję, że moi uczniowie też nie będą mieli problemów. Pozdrawiam!
kate.kgd
kate.kgd
2012-12-12
18:11
Drogie koleżanki, proszę jeszcze mi wyjaśnić różnicę między idiomami "wyjść na głupca" i "wyjść za glupca". Z góry dziękuję za pomoc.
tutoredinburgh
2012-12-13
13:07
Jeżeli wychodzisz na głupca to znaczy, że zrobiłeś coś co spowodowało, że inni widzą cię jako głupca.
Wychodzić za głupca - to wyjść na mąż, za kogoś kto jest głupi.
istempek
istempek
2012-12-14
08:08
Witaj Kasiu!
"Wyjść na głupca" to zrobić coś niemądrego i, ni mniej ni więcej, okazać się kimś głupim, zrobić z siebie głupca, np.:

Jurek nie umiał odpowiedzieć na żadne pytanie w czasie egzaminu, plótł jakieś bzdury, jednym słowem zrobił z siebie głupca.

"Wyjść za głupca" to wyjść za mąż za kogoś kto jest głupcem - czyli mieć głupiego męża, np.:
Dlaczego ona wyszła za tego głupca? Nie mogła poczekać na kogoś sensowniejszego? Żal mi jej.

Pozdrawiam Cię serdecznie!
Iwona

Antonio w szkole języka polskiego
Antonio
Bruksela (Belgia)

Próbowałem uczyć się kilku języków online, ale szybko się zniechęcałem, bo albo kurs był za bardzo komunikacyjny, albo też za bardzo ‘tradycyjny’. Polskiego nie miałem możliwości uczyć się inaczej jak tylko online, więc bez przekonania, ale zarejestrowałem się na kurs na e-polish.eu. Ku mojemu zdziwieniu, tutaj po raz pierwszy spotykam się z kursem, gdzie metodzie komunikacyjnej towarzyszy rzetelny komentarz gramatyczny. Na początku kursu sięgałem do niego dość często, teraz przekonałem się że materiał jest tak fantastycznie przygotowany, iż jest to zbędne. Faktycznie uczę się teraz czysto komunikacyjnie!

Читай дальше

Есть вопросы? Заполни форму ниже или позвони +48 12 352-12-09.