Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

Dopełniacz w KPK 1

ludmila_burlewicz
2023-12-11
15:56
Dopełniacz w KPK 1
Dzień dobry, jest to pytanie od mojego studenta, które dotyczy Dopełniacza w liczbie mnogiej, a mianowicie wyjaśnienie tego tematu w KPK1, inetersuje nas ta częśc w tablicy, gdzie w liczbie mnogiej jest literka c, tam gdzie końcówka y , ale mówimy: końców, materaców, koców, chłopców i td. a co dotyczy rodzaju żeńskiego- nie ma y oraz i w tej tabeli.
KatLus
2024-01-01
14:37
Ta tabelka jest dosyć uproszczona. W dopełniaczu występuje mnóstwo wyjątków w rodzaju męskim. W rodzaju żeńskim też występują końcówki -y oraz -i (a zasady są mniej więcej takie jak w męskim, z tym że te, które przybierają końcówkę -i często mają też drugą formę z końcówką zerową).
ludmila_burlewicz
2024-01-01
16:00
tak, wiem o tych wyjątkach. To mówić studentom, że ta tabelka jest uproszczona i że wyjątki poznamy później, czy lepiej odrazu mówić o wyjątkach?
Satoshi w szkole języka polskiego
Satoshi
Nagasaki (Japonia)

Jestem zaskoczony możliwościami, jakie daje ten kurs. Uczyłem się przy pomocy programów komputerowych angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego i nie spodziewałbym się, iż powstanie program do nauki języka polskiego w wielu kwestiach przewyższający tamte programy. Choć uczę się dopiero od miesiąca jestem pewny, że wkrótce będę mówił po polsku!

więcej

Masz pytania? Wypełnij formularz lub zadzwoń +48 12 352-12-09.