Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

Dopełniacz w KPK 1

ludmila_burlewicz
2023-12-11
15:56
Dopełniacz w KPK 1
Dzień dobry, jest to pytanie od mojego studenta, które dotyczy Dopełniacza w liczbie mnogiej, a mianowicie wyjaśnienie tego tematu w KPK1, inetersuje nas ta częśc w tablicy, gdzie w liczbie mnogiej jest literka c, tam gdzie końcówka y , ale mówimy: końców, materaców, koców, chłopców i td. a co dotyczy rodzaju żeńskiego- nie ma y oraz i w tej tabeli.
KatLus
2024-01-01
14:37
Ta tabelka jest dosyć uproszczona. W dopełniaczu występuje mnóstwo wyjątków w rodzaju męskim. W rodzaju żeńskim też występują końcówki -y oraz -i (a zasady są mniej więcej takie jak w męskim, z tym że te, które przybierają końcówkę -i często mają też drugą formę z końcówką zerową).
ludmila_burlewicz
2024-01-01
16:00
tak, wiem o tych wyjątkach. To mówić studentom, że ta tabelka jest uproszczona i że wyjątki poznamy później, czy lepiej odrazu mówić o wyjątkach?
Satoshi w szkole języka polskiego
Satoshi
Nagasaki (Japonia)

Jestem zaskoczony możliwościami, jakie daje ten kurs. Uczyłem się przy pomocy programów komputerowych angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego i nie spodziewałbym się, iż powstanie program do nauki języka polskiego w wielu kwestiach przewyższający tamte programy. Choć uczę się dopiero od miesiąca jestem pewny, że wkrótce będę mówił po polsku!

more

Do you have any questions? Fill in the form or call: +48 12 352-12-09.