Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

końcówki przysłówków

mariolaokhotnik
mariolaokhotnik
2019-01-20
12:29
końcówki przysłówków
Dzień dobry!
Ostatnio jeden z uczniów zapytał mnie, dlaczego przysłówki mają różne końcówki: niektóre kończą się na -o, niektóre na -nie. Na przyklad "ładnie" i "łatwo" to przysłówki sposobu. Dlaczego mają różne końcówki? Myślałam, że chodzi byc może o to, że ich tematy kończą się na różne spółgłoski, ale zaprzecza tej teorii na przykład przysłówek "trudno".
Będę wdzięczna za podpowiedzi.
weronika_kmak
2019-02-14
10:14
Zazwyczaj jest tak, że końcówkę -e mają przysłówki utworzone od przymiotników zakończonych na -ny, np. ładny - ładnie. Niestety, istnieje trochę wyjątków potwierdzających regułę :(
zbychu_kasia
2019-09-30
16:18
Końcówka -o jest dodawana do przymiotników zakończonych na spółgłoskę miękką oraz -k, -g, -ch, -ący. Na przykład: tani - tanio, szybki - szybko.
Końcówka -e jest dodawana do przymiotników zakończonych na przykład na wspomniane wyżej -ny, ale też -ły, -liwy. Na przykład: złośliwy - złośliwie, mały-mało.

Bibliografia: Szpigiel Renata, "Testuj swój polski. Gramatyka 1", Wydawnictwo Prolog, Kraków 2012, s. 28. (nie jestem związana; nie mam intencji, żeby robić reklamę; po prostu cytuję, skąd mam to info)
opinia o kursie języka polskiego Ben
Ben
Huston (USA)

Zdecydowałem się uczyć polskiego przy pomocy e-polish.eu nie bez wątpliwości. Teraz jednak – po dwóch miesiącach nauki – przyznaję była to dobra decyzja. Mając ograniczony czas na naukę program ten daje mi pełną elastyczność. Polecam wszystkim zainteresowanym językiem polskim!

więcej

Masz pytania? Wypełnij formularz lub zadzwoń +48 12 352-12-09.