Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

końcówki przysłówków

mariolaokhotnik
mariolaokhotnik
2019-01-20
12:29
końcówki przysłówków
Dzień dobry!
Ostatnio jeden z uczniów zapytał mnie, dlaczego przysłówki mają różne końcówki: niektóre kończą się na -o, niektóre na -nie. Na przyklad "ładnie" i "łatwo" to przysłówki sposobu. Dlaczego mają różne końcówki? Myślałam, że chodzi byc może o to, że ich tematy kończą się na różne spółgłoski, ale zaprzecza tej teorii na przykład przysłówek "trudno".
Będę wdzięczna za podpowiedzi.
weronika_kmak
2019-02-14
10:14
Zazwyczaj jest tak, że końcówkę -e mają przysłówki utworzone od przymiotników zakończonych na -ny, np. ładny - ładnie. Niestety, istnieje trochę wyjątków potwierdzających regułę :(
zbychu_kasia
2019-09-30
16:18
Końcówka -o jest dodawana do przymiotników zakończonych na spółgłoskę miękką oraz -k, -g, -ch, -ący. Na przykład: tani - tanio, szybki - szybko.
Końcówka -e jest dodawana do przymiotników zakończonych na przykład na wspomniane wyżej -ny, ale też -ły, -liwy. Na przykład: złośliwy - złośliwie, mały-mało.

Bibliografia: Szpigiel Renata, "Testuj swój polski. Gramatyka 1", Wydawnictwo Prolog, Kraków 2012, s. 28. (nie jestem związana; nie mam intencji, żeby robić reklamę; po prostu cytuję, skąd mam to info)
Polish lessons wg Elisabeth
Elisabeth
London (Wielka Brytania)

Gratuluję – świetnie zrealizowanego portalu! Bardzo podoba mi się sposób wprowadzania materiału i to wyłącznie przy użyciu języka polskiego. Na początku myślałam, że bez użycia angielskiego niczego się nie nauczę, ale to faktycznie działa! Oczywiście korzystam z komentarzy gramatycznych po angielsku, ale to raczej dla upewnienia się, czy wszystko dobrze rozumiem. Dialogów, nagrań oraz ćwiczeń opcjonalnych jest tak dużo, iż nie sposób czegoś nie zrozumieć.

Читай дальше

Есть вопросы? Заполни форму ниже или позвони +48 12 352-12-09.