Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

Pytanie obowiązkowe :)

jagata
2011-12-06
12:06
Pytanie obowiązkowe :)
Drogie Koleżanki i Kolego!
Nie jestem polonistą, więc moje zażenowanie jest podwójne w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do usłyszanych lub własnych wypowiedzi.
Zwracam się więc do Was z pytaniem dotyczącym następujących niuansów językowych: 1) TĘ czy TĄ książkę lub lekcję i 2) we wtorek ale W czy WE czwartek - kwestia "szkoły myślenia" czy niepodważalnych zasad? Z góry dziękuję! Agata
kamila.kruk@gmail.com
2011-12-06
15:07
Obie formy są poprawne. Pamiętam, że jeszcze kilkanaście lat temu tylko forma 'tę' występowała w słowniku, podczas gdy większość Polaków używała formy 'tą' w analogii to 'tamtą/moją/twoją/swoją/młodą/drugą (zaimki, liczebniki i przymiotniki mają końcówkę '-ę' w bierniku). Właśnie uzus językowy spowodował, że doszło do dopisania formy 'tą' do słownika i uznania za poprawną. Uważam to pytanie za bardzo interesujące, ponieważ transformacja tej formy, a raczej coraz częstsze występowanie 'tą' ukazuje dynamikę języka i wpływ uzusu na to, co lingwiści z czasem uznają za poprawne (dopuszczają do języka). Bardzo prawdopodobne, że w niedalekiej przyszłości forma 'tę' wyjdzie z użycia, zostanie uznana za archaiczną. Byłoby szkoda, wszystko, co nieregularne jest ciekawe i urozmaica język.
b_kaminska
2011-12-06
21:50
Tę jest poprawne - biernik. Lubię tę książkę.
Tą- jest w narzędniku. Nie lubię pracować z tą książką.
Forma tą w bierniku jest ponoć dozwolona w mowie potocznej, ale rzadsza.

we stosuje się przed zbiorem spółgłosek lub przed w we wtorek i f we Francji, przed trudnymi do wymówienia spółgłoskami jak we Lwowie.
niektórzy używają we środe, we czwartek - rzadsze.
kamila.kruk@gmail.com
2011-12-07
11:40
Jak rozumiem, pytanie dotyczyło 'tę' czy 'tą' w bierniku:
np. podaj mi tę książkę / podaj mi tą książkę
Moje wyjaśnienie dotyczyło użycia tych obu form w funkcji biernika.
kamila.kruk@gmail.com
2011-12-07
11:52
Wczoraj nie zauważyłam pytania dotyczącego 'w' czy 'we'.
Tu decyduje kryterium fonetyczne, tzn. przed zbitkami spółgłoskowymi używamy 'we' np. we wtorek, we Wrocławiu (ma nam się wygodnie wymawiać), ale w Warszawie, bo wypowiada się łatwo. 'W czwartek' nie stwarza problemu z wypowiedzeniem, bowiem 'czwartek' nie zaczyna się na 'w'.
cordec81
cordec81
2014-08-28
13:49
W bierniku zdecydowanie „Czytam tę książkę", „Piję tę kawę". Mnie forma „tą książkę" razi.
We Wrocławiu, we wtorek, we Frankfurcie ale w Krakowie, w czwartek, w Polsce.
asterisque
2014-09-07
13:10
to prawda, że w języku potocznym częściej usłyszymy "tą" niż "tę" w bierniku, ale warto pamiętać, że w tym wypadku "tą" wciąż kwalifikowane jest jako błąd językowy i nie warto przyzwyczajać do niej naszych uczniów.
Owszem, dopuszcza się użycie formy "tą" w języku mówionym, ale jeśli uczymy obcokrajowców, którzy np. zamierzają przystąpić do certyfikatu, uczulajmy ich na to, że w starannej polszczyźnie wciąż jedyną poprawną formą jest "tę" i to właśnie takiej formy muszą używać, rozwiązując testy i pisząc egzaminy. Inaczej popełnią błąd i stracą cenne punkty.
Nauka polskiego Rosa
Rosa
Barcelona (Hiszpania)

To rzeczywiście działa! Świetna jest także konwencja kursu - coraz bardziej wciągam się w akcję i zaprzyjaźniam z bohaterami, a przy okazji wydaje mi się, że coraz lepiej rozumiem i mówię po polsku. Mój nauczyciel polskiego także jest zaskoczony moimi postępami ;-)

więcej

Masz pytania? Wypełnij formularz lub zadzwoń +48 12 352-12-09.