Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

Pytanie obowiązkowe :)

jagata
2011-12-06
12:06
Pytanie obowiązkowe :)
Drogie Koleżanki i Kolego!
Nie jestem polonistą, więc moje zażenowanie jest podwójne w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do usłyszanych lub własnych wypowiedzi.
Zwracam się więc do Was z pytaniem dotyczącym następujących niuansów językowych: 1) TĘ czy TĄ książkę lub lekcję i 2) we wtorek ale W czy WE czwartek - kwestia "szkoły myślenia" czy niepodważalnych zasad? Z góry dziękuję! Agata
kamila.kruk@gmail.com
2011-12-06
15:07
Obie formy są poprawne. Pamiętam, że jeszcze kilkanaście lat temu tylko forma 'tę' występowała w słowniku, podczas gdy większość Polaków używała formy 'tą' w analogii to 'tamtą/moją/twoją/swoją/młodą/drugą (zaimki, liczebniki i przymiotniki mają końcówkę '-ę' w bierniku). Właśnie uzus językowy spowodował, że doszło do dopisania formy 'tą' do słownika i uznania za poprawną. Uważam to pytanie za bardzo interesujące, ponieważ transformacja tej formy, a raczej coraz częstsze występowanie 'tą' ukazuje dynamikę języka i wpływ uzusu na to, co lingwiści z czasem uznają za poprawne (dopuszczają do języka). Bardzo prawdopodobne, że w niedalekiej przyszłości forma 'tę' wyjdzie z użycia, zostanie uznana za archaiczną. Byłoby szkoda, wszystko, co nieregularne jest ciekawe i urozmaica język.
b_kaminska
2011-12-06
21:50
Tę jest poprawne - biernik. Lubię tę książkę.
Tą- jest w narzędniku. Nie lubię pracować z tą książką.
Forma tą w bierniku jest ponoć dozwolona w mowie potocznej, ale rzadsza.

we stosuje się przed zbiorem spółgłosek lub przed w we wtorek i f we Francji, przed trudnymi do wymówienia spółgłoskami jak we Lwowie.
niektórzy używają we środe, we czwartek - rzadsze.
kamila.kruk@gmail.com
2011-12-07
11:40
Jak rozumiem, pytanie dotyczyło 'tę' czy 'tą' w bierniku:
np. podaj mi tę książkę / podaj mi tą książkę
Moje wyjaśnienie dotyczyło użycia tych obu form w funkcji biernika.
kamila.kruk@gmail.com
2011-12-07
11:52
Wczoraj nie zauważyłam pytania dotyczącego 'w' czy 'we'.
Tu decyduje kryterium fonetyczne, tzn. przed zbitkami spółgłoskowymi używamy 'we' np. we wtorek, we Wrocławiu (ma nam się wygodnie wymawiać), ale w Warszawie, bo wypowiada się łatwo. 'W czwartek' nie stwarza problemu z wypowiedzeniem, bowiem 'czwartek' nie zaczyna się na 'w'.
cordec81
cordec81
2014-08-28
13:49
W bierniku zdecydowanie „Czytam tę książkę", „Piję tę kawę". Mnie forma „tą książkę" razi.
We Wrocławiu, we wtorek, we Frankfurcie ale w Krakowie, w czwartek, w Polsce.
asterisque
2014-09-07
13:10
to prawda, że w języku potocznym częściej usłyszymy "tą" niż "tę" w bierniku, ale warto pamiętać, że w tym wypadku "tą" wciąż kwalifikowane jest jako błąd językowy i nie warto przyzwyczajać do niej naszych uczniów.
Owszem, dopuszcza się użycie formy "tą" w języku mówionym, ale jeśli uczymy obcokrajowców, którzy np. zamierzają przystąpić do certyfikatu, uczulajmy ich na to, że w starannej polszczyźnie wciąż jedyną poprawną formą jest "tę" i to właśnie takiej formy muszą używać, rozwiązując testy i pisząc egzaminy. Inaczej popełnią błąd i stracą cenne punkty.
Satoshi w szkole języka polskiego
Satoshi
Nagasaki (Japonia)

Jestem zaskoczony możliwościami, jakie daje ten kurs. Uczyłem się przy pomocy programów komputerowych angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego i nie spodziewałbym się, iż powstanie program do nauki języka polskiego w wielu kwestiach przewyższający tamte programy. Choć uczę się dopiero od miesiąca jestem pewny, że wkrótce będę mówił po polsku!

więcej

Hast du noch Fragen? Füll das Formular aus oder ruf uns an: