Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

Używanie form gramatycznych podczas konwersacji

kuba2002
2013-09-18
10:47
Używanie form gramatycznych podczas konwersacji
Moja studentka po roku nauki świetnie radzi sobie z ćwiczeniami gramatycznymi, również podczas wszelkich gier, zabaw itp. Natomiast kiedy przechodzi do swobodnej konwersacji, przestaje używać form gramatycznych, nie tworzy zdań, a jej wypowiedź skłąda się z szeregu następujących po sobie rzeczowników i czasowników w bezokoliczniku. Jak jej pomóc?
istempek
istempek
2013-11-05
12:50
Wracam do wątku podjętego podczas szkolenia, bo jest to problem wielu z nas. Studenci w teorii znają prawidłowe formy, świetnie rozwiązują ćwiczenia, natomiast w czasie konwersacji tracą głowę. Co robić? Starać się przygotowywać ćwiczenia gramatyczne w formie prostych dialogów. Od zdań w ćwiczeniach przechodzić do dłuższych wypowiedzi. Niech przykłady z zadania będą pretekstem do krótkiej rozmowy. [Przykładowo: Karol nie lubi kukurydzy. O, ja bardzo lubię kukurydzę. A pani? ...Ona odpowiada, a my dodajemy. Lubię kukurydzę, ale nie lubię zielonego groszku...] Czasem kursantom łatwiej wymienić kilka zdań z nauczycielem znad książki, bo nie czują się tak skrępowani. Kolejny krok to prościutkie ry, te w których losuje się formy podstawowe i trzeba je najpierw odmienić, a dopiero w drugiej rundzie ułożyć zdanie. Potem następny etap to karty dialogowe. I tak (krok po kroku :) ) powinniśmy dojść do konwersacji.

Z pozdrowieniami
Iwona
Polish lessons wg Elisabeth
Elisabeth
London (Wielka Brytania)

Gratuluję – świetnie zrealizowanego portalu! Bardzo podoba mi się sposób wprowadzania materiału i to wyłącznie przy użyciu języka polskiego. Na początku myślałam, że bez użycia angielskiego niczego się nie nauczę, ale to faktycznie działa! Oczywiście korzystam z komentarzy gramatycznych po angielsku, ale to raczej dla upewnienia się, czy wszystko dobrze rozumiem. Dialogów, nagrań oraz ćwiczeń opcjonalnych jest tak dużo, iż nie sposób czegoś nie zrozumieć.

więcej

Masz pytania? Wypełnij formularz lub zadzwoń +48 12 352-12-09.