Diskussionsforum der polnischen Sprache
Dyskutuj z innymi na tematy związane z językiem polskim, tłumaczeniami...

How to go to old version right from the beginning

johann68
2022-09-10
13:26
How to go to old version right from the beginning
Hi,

since a few weeks ago, after having logged in into e-polish.eu, I always see a huge banner that persuades me to try out the new version of your system. This banner takes a very long time to load and I think, the new version is not intuitive at all, but rather confusing. (For instance, the new version uses a mixture of English and of my mother tongue and uses different terms for the same menu items, compared to the old version This is not consistent at all! Furtherore, graphically, the old version was self-explanatory whereas now I keep searching round. )

I want to stick to the old version because, I think, it is so much better, clearer (and faster)!

How can I ged rid of this annoying banner? How can I go the the old version, right away without having to deal with that banner?

Thank you
Johann
(I'm afraid, in the end, you are abolishing the old version and introducing the new version for good. Jaka śkoda!)
achmurzynska
2022-09-12
09:59
Dear Johann,

Thank you for your message and sharing your concerns.
I'm sorry to hear that the new version is inconvenient to you. I'm afraid there is no way to avoid the banner but we are still improving the new version of the platform and there is room for change.

Your insight really matters, therefore I would appreciate if you emailed me the details regarding the issues that require to improve.

I'm looking forward to hearing from you.

Kind regards,
Agnieszka Chmurzyńska
agnieszka.chmurzynska@glossa.pl
Admin
johann68
2022-09-13
21:48
Cześć pani Agnieszka,

dziękuję za odpowiedż. Bedę napisać maia za kilka dni. Potrzebuję czasu.

Do widzenia i miłego dnia!
Antonio w szkole języka polskiego
Antonio
Bruksela (Belgia)

Próbowałem uczyć się kilku języków online, ale szybko się zniechęcałem, bo albo kurs był za bardzo komunikacyjny, albo też za bardzo ‘tradycyjny’. Polskiego nie miałem możliwości uczyć się inaczej jak tylko online, więc bez przekonania, ale zarejestrowałem się na kurs na e-polish.eu. Ku mojemu zdziwieniu, tutaj po raz pierwszy spotykam się z kursem, gdzie metodzie komunikacyjnej towarzyszy rzetelny komentarz gramatyczny. Na początku kursu sięgałem do niego dość często, teraz przekonałem się że materiał jest tak fantastycznie przygotowany, iż jest to zbędne. Faktycznie uczę się teraz czysto komunikacyjnie!

więcej

Hast du noch Fragen? Füll das Formular aus oder ruf uns an: