Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

Nowy użytkownik

Ewelina2019
2019-10-05
10:33
Nowy użytkownik
Dzień dobry, dzisiaj założyłam konto na Państwa platformie, ponieważ od przyszłego tygodnia mam zajęcia z 16-letnim uczniem z Ukrainy, a żadnego doświadczenie w tym względzie. Chłopcu, z przepisów prawa, należą się godziny z języka polskiego, w zasadzie nie mówi i nie pisze po polsku, na co dzień korzysta z Tłumacza Google Jestem dość spanikowana, nie mam pojęcia, od czego mam zacząć, jestem polonistą z wykształcenia, nie uczyłam nigdy cudzoziemca. Będę wdzięczna za podpowiedzi, czy powinnam zakupić jakiś podręcznik itp., itd. Pozdrawiam. Ewelina
istempek
istempek
2019-10-05
21:52
Dzień dobry, Pani Ewelino!

Proszę się przede wszystkim nie stresować :) Może Pani spróbować z podręcznikiem Polski krok po kroku Junior - jest prostszy niż Polski krok po kroku 1, a podejrzewam, że nie ma Pani zbyt wielu godzin. Radzę Pani wciągnąć do pomocy innych uczniów z klasy. Proszę porozmawiać z wychowawcą i zasugerować, że w ramach zdobywania dobrych ocen z zachowania lub punktów za wolontariat, koledzy z klasy mogliby pomóc - każdy chętny miałby za zadanie w dowolny sposób nauczyć kolegę małego modułu słownictwa, na przykład ktoś liczebników od 1 do 20. Ktoś liczebników 20-100, ktoś kolorów, ktoś podstawowych przymiotników (naturalnie tych z podręcznika). To nie są skomplikowane rzeczy, ale są ważne, a ten sposób zaoszczędziłby Pani czasu na lekcji.

Gdyby potrzebowała Pani wsparcia proszę napisać lub zadzwonić do SJO Glossa (12 429 40 51), proszę powołać się na tę wiadomość i poprosić o kontakt ze mną.

Z pozdrowieniami
Iwona Stempek
Ewelina2019
2019-10-06
16:18
Dzień dobry,

bardzo dziękuję za wskazówki i oferowaną pomoc.
W razie potrzeby chętnie skorzystam z podanego kontaktu.

Pozdrawiam.

Ewelina Korzec
ibujalska1
2019-10-11
10:59
Dzięń dobry, chciałabym dołączyć się z podobnym problemem. Jestem nauczycielką j. polskiego z wykształcenia , bez doświadczenia w pracy z obcokrajowcami. Zawsze mnie to jednak intrygowało i nawet zakupiłam podręcznik Polski krok po kroku, by przygotować się do takiego zadania. Niespodziewanie otrzymałam propozycję przeprowadzenia 3 lekcji j.polskiego dla 3 grup wiekowych w Rosji w ramach Dni Kultury Polskiej. Chciałabym dobrze wypełnić to zadanie, bo to może skutkować wprowadzeniem nauczania j.polskiego w rosyjskiej szkole. Pomyślałam, że byłby to poniżej przedstawiony zakres tematyczny:
Lekcja j. polskiego nr1 ( w trzech grupach wiekowych ok.12-16 uczniów: 7-10 lat, 11-14, 15-18) Komunikacja- powitanie/pożegnanie, przedstawianie się, liczebniki, słowa i zwroty: tak, nie, nie wiem, nie rozumiem
Lekcja j. polskiego nr2 Komunikacja- Co słychać? Jestem dziewczynką/chłopcem, Uczę się, Mieszkam… praca z mapą Polski, odmiana czasownika ,,być” i ,,mieć"
Lekcja j. polskiego nr3 Komunikacja- Kto to jest? Co to jest? Czy to jest? Jakie to jest? Rzeczy w klasie
Wyobrażam sobie , ze zajęcia byłyby oparte na mówieniu i słuchaniu. Tak , by uczestnicy zajęć po 3 lekcjach, mogliby odegrać scenkę/ dialog na podsumowanie imprezy. Co o tym sądzicie? Jak mogłabym wykorzystać materiały z platformy do przeprowadzenia zajęć? Bardzo proszę o podpowiedzi bardziej doświadczonych.
Antonio w szkole języka polskiego
Antonio
Bruksela (Belgia)

Próbowałem uczyć się kilku języków online, ale szybko się zniechęcałem, bo albo kurs był za bardzo komunikacyjny, albo też za bardzo ‘tradycyjny’. Polskiego nie miałem możliwości uczyć się inaczej jak tylko online, więc bez przekonania, ale zarejestrowałem się na kurs na e-polish.eu. Ku mojemu zdziwieniu, tutaj po raz pierwszy spotykam się z kursem, gdzie metodzie komunikacyjnej towarzyszy rzetelny komentarz gramatyczny. Na początku kursu sięgałem do niego dość często, teraz przekonałem się że materiał jest tak fantastycznie przygotowany, iż jest to zbędne. Faktycznie uczę się teraz czysto komunikacyjnie!

więcej

Avez-vous des questions? Complétez le formulaire ou téléphonez - nous +48 12 352-12-09.