Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

Nowy użytkownik

Ewelina2019
2019-10-05
10:33
Nowy użytkownik
Dzień dobry, dzisiaj założyłam konto na Państwa platformie, ponieważ od przyszłego tygodnia mam zajęcia z 16-letnim uczniem z Ukrainy, a żadnego doświadczenie w tym względzie. Chłopcu, z przepisów prawa, należą się godziny z języka polskiego, w zasadzie nie mówi i nie pisze po polsku, na co dzień korzysta z Tłumacza Google Jestem dość spanikowana, nie mam pojęcia, od czego mam zacząć, jestem polonistą z wykształcenia, nie uczyłam nigdy cudzoziemca. Będę wdzięczna za podpowiedzi, czy powinnam zakupić jakiś podręcznik itp., itd. Pozdrawiam. Ewelina
istempek
istempek
2019-10-05
21:52
Dzień dobry, Pani Ewelino!

Proszę się przede wszystkim nie stresować :) Może Pani spróbować z podręcznikiem Polski krok po kroku Junior - jest prostszy niż Polski krok po kroku 1, a podejrzewam, że nie ma Pani zbyt wielu godzin. Radzę Pani wciągnąć do pomocy innych uczniów z klasy. Proszę porozmawiać z wychowawcą i zasugerować, że w ramach zdobywania dobrych ocen z zachowania lub punktów za wolontariat, koledzy z klasy mogliby pomóc - każdy chętny miałby za zadanie w dowolny sposób nauczyć kolegę małego modułu słownictwa, na przykład ktoś liczebników od 1 do 20. Ktoś liczebników 20-100, ktoś kolorów, ktoś podstawowych przymiotników (naturalnie tych z podręcznika). To nie są skomplikowane rzeczy, ale są ważne, a ten sposób zaoszczędziłby Pani czasu na lekcji.

Gdyby potrzebowała Pani wsparcia proszę napisać lub zadzwonić do SJO Glossa (12 429 40 51), proszę powołać się na tę wiadomość i poprosić o kontakt ze mną.

Z pozdrowieniami
Iwona Stempek
Ewelina2019
2019-10-06
16:18
Dzień dobry,

bardzo dziękuję za wskazówki i oferowaną pomoc.
W razie potrzeby chętnie skorzystam z podanego kontaktu.

Pozdrawiam.

Ewelina Korzec
ibujalska1
2019-10-11
10:59
Dzięń dobry, chciałabym dołączyć się z podobnym problemem. Jestem nauczycielką j. polskiego z wykształcenia , bez doświadczenia w pracy z obcokrajowcami. Zawsze mnie to jednak intrygowało i nawet zakupiłam podręcznik Polski krok po kroku, by przygotować się do takiego zadania. Niespodziewanie otrzymałam propozycję przeprowadzenia 3 lekcji j.polskiego dla 3 grup wiekowych w Rosji w ramach Dni Kultury Polskiej. Chciałabym dobrze wypełnić to zadanie, bo to może skutkować wprowadzeniem nauczania j.polskiego w rosyjskiej szkole. Pomyślałam, że byłby to poniżej przedstawiony zakres tematyczny:
Lekcja j. polskiego nr1 ( w trzech grupach wiekowych ok.12-16 uczniów: 7-10 lat, 11-14, 15-18) Komunikacja- powitanie/pożegnanie, przedstawianie się, liczebniki, słowa i zwroty: tak, nie, nie wiem, nie rozumiem
Lekcja j. polskiego nr2 Komunikacja- Co słychać? Jestem dziewczynką/chłopcem, Uczę się, Mieszkam… praca z mapą Polski, odmiana czasownika ,,być” i ,,mieć"
Lekcja j. polskiego nr3 Komunikacja- Kto to jest? Co to jest? Czy to jest? Jakie to jest? Rzeczy w klasie
Wyobrażam sobie , ze zajęcia byłyby oparte na mówieniu i słuchaniu. Tak , by uczestnicy zajęć po 3 lekcjach, mogliby odegrać scenkę/ dialog na podsumowanie imprezy. Co o tym sądzicie? Jak mogłabym wykorzystać materiały z platformy do przeprowadzenia zajęć? Bardzo proszę o podpowiedzi bardziej doświadczonych.
Nauka polskiego Christian
Christian
Dresden (Niemcy)

Doskonały kurs do nauki języka polskiego. Jestem zaskoczony tak dużym bogactwem dostępnych ćwiczeń do każdego z poruszanych w kursie tematów. Dzięki temu nawet trudne tematy stają się jasne i moje umiejętności rozumienia i używania polskiego są na coraz wyższym poziomie.

Читай дальше

Есть вопросы? Заполни форму ниже или позвони +48 12 352-12-09.