Forum metodologici
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

problem z przysłówkiem

betty34
2016-06-21
10:04
problem z przysłówkiem
Witam. Pierwszy raz uczę grupę w stu procentach niemieckojęzyczną i mam problem, jak mi się wydaje, nie do przeskoczenia. Chodzi o przysłówek - moi uczniowie kompletnie nie rozumieją jego funkcji i stale mylą go z przymiotnikiem. Dodam, że nie znam niemieckiego, więc tłumaczenie nie wchodzi w grę. Może macie jakieś sprawdzone pomysły, jak to im przedstawiać, żeby wreszcie zrozumieli?
j.stanek
2016-06-23
21:09
Dzień dobry. Ja zwykle w dwóch kolumnach wypisuję kilka przymiotników (w trzech rodzajach) oraz odpowiadających im przysłówków. I podkreślam to, że przysłówek wiąże się z czasownikiem, a przymiotnik z rzeczownikiem. Dobrze sprawdzają się przykłady: Mój język polski jest dobry. => Dobrze mówię po polsku. Magda jest świetną kucharką. Ona świetnie gotuje. Odsyłam do podręcznika nauczyciela, gdzie w komentarzu do lekcji 16. znajdzie Pani więcej sprawdzonych przykładów oraz instruktaż "krok po kroku":-)

Pozdrawiam serdecznie
Joanna Stanek
Aneta
2016-07-08
19:41
Drogie Koleżanki i Koledzy. Włączę się do rozmowy, bo sama miałam podobny problem. Przetestowałam kilka gier z tego podręcznika nauczyciela właśnie na przysłówek i problem zniknął. A największym hitem okazały się szkatułkowe zdania. Studenci mieli ubaw po pachy czytając powstałe "potworki". W ogóle muszę przyznać, że w wielu miejscach ta książka pozytywnie mnie zaskakuje. Autorki pokazują rozwiązania tak proste, a przy tym skuteczne, że dziwię się, że sama do tej pory na to nie wpadłam. Gratuluję i dziękuję!
Nauka polskiego Rosa
Rosa
Barcelona (Hiszpania)

To rzeczywiście działa! Świetna jest także konwencja kursu - coraz bardziej wciągam się w akcję i zaprzyjaźniam z bohaterami, a przy okazji wydaje mi się, że coraz lepiej rozumiem i mówię po polsku. Mój nauczyciel polskiego także jest zaskoczony moimi postępami ;-)

więcej

Sono domande? Compila il modulo oppure telefona +48 12 352-12-09.