Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

być gotowym

do.gosi
do.gosi
2019-01-23
08:22
być gotowym
Wyrażenie być gotowym / jak wytłumaczyć ?
pojawia sie forma narzędnika
mariolaokhotnik
mariolaokhotnik
2019-01-23
08:53
Nie do końca rozumiem, co znaczy "jak wytłumaczyć", ale ja bym powiedziała opisowo: mieć spełnione wszystkie warunki do tego, żeby coś rozpocząć. I dalej na przykładach: jeśli jestem gotowa do podróży, to znaczy, że mam spakowane wszystkie rzeczy, wzięłam ze sobą dokumenty i czekam na taksówkę. Jeśli jestem gotowa do wyjścia to znaczy, że mam ubrane buty i kurtkę, wzięłam wszystkie konieczne rzeczy i mogę od razu wychodzić.
do.gosi
do.gosi
2019-01-23
09:22
Chodzi mi o specyficzne wyrażenia ,które pojawiają się z czasownikiem być w połączeniu z przymiotnikiem w formie narzędnika typu byc gotowy, być zmęczonym, być głodnym. Jak wytłumaczyć uczniom ,że tutaj właśnie pojawia się forma narzędnika?
mariolaokhotnik
mariolaokhotnik
2019-01-23
09:37
A, rozumiem. Trudno mi powiedzieć, jak to wyjaśnić. Można spróbować przez analogię z zawodem: przecież mówimy być prawnikiem i nauczycielem. To uczniowie zwykle rozumieją, że o zawodach mówimy w narzędniku. A tutaj pojawia się ten sam czasownik i to też jest swojego rodzaju charakterystyka: być prawnikiem, wyoskim mężczyną i głodnym człowiekiem gotowym do czegoś.
Z drugiej strony, trzeba wtedy dodać, że ten narzędnik pojawia się tylko w bezokoliczniku (być gotowym, głodnym itp.), a w osobowych formach przymiotnik jest w mianowniku: ja jestem głodny, ona jest gotowa itp.
Czemu w bezokoliczniku jest inaczej - trudno powiedzieć, ale wydaje mi się, że jeśli wytłumaczyć w jakich formach jest jak, studentom będzie to prościej przyjąć i zapamiętać.
Nie wiem, czy bardzo pomogłam, ale lepszej odpowiedzi nie mam :)
istempek
istempek
2019-01-23
13:19
Dzień dobry,

proszę zwrócić uwagę studentów na to, że forma ta pojawia się wyłącznie w słowniku, gdzie podajemy bezokolicznik być plus przymiotnik w narzędniku, natomias w zdaniu orzecznik wystarczy pokazać studentom, że w zdaniu orzecznik przymiotnikowy występuje normalnie w mianowniku:

Javier jest zmęczony.
Uwe jest głodny.
Angela jest gotowa do lekcji.
Kto jest głodny?

Wydaje mi się, że to rozróżnienie (słownik - zdanie) powinno być wystarczające na lekcji

Natomiast przy okazji można poćwiczyć z grupą dwa typy zdań w narzędniku - z przymiotnikiem i rzeczownikiem (i absolutnie nie wchodziłabym tu w wyjaśnianie pojęć orzecznik przymiotnikowy i rzeczownikowy!), aby umieli rozróżniać kiedy narzędnik, a kiedy mianownik:

Uwe jest pracowity.
Uwe jest pracusiem.
Uwe jest pracoholikiem.
Uwe jest zmęczonym pracoholikiem...:)

Z pozdrowieniami
Iwona S.
sieczka.d
sieczka.d
2019-02-03
19:17
Dzień dobry,

dorzucę jeszcze, że nie zawsze po bezokoliczniku mamy przymiotnik w narzędniku. Dzieje się tak w przypadku zdań bezpodmiotowych: trzeba być odważnym, warto być oszczędnym. Gdy mamy podmiot, przymiotnik jest już w mianowniku: musisz być odważny, powinieneś być oszczędny. Pisze o tym też profesor Bańko: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/orzecznik-w-narzedniku;8528.html

Pozdrawiam
Dorota
istempek
istempek
2019-02-04
21:41
tak, tak - mnie chodziło o formę w słowniku, gdzie zawsze jest "być ' + przymiotnik w narzędniku :)

Z pozdrowieniami
Iwona
Antonio w szkole języka polskiego
Antonio
Bruksela (Belgia)

Próbowałem uczyć się kilku języków online, ale szybko się zniechęcałem, bo albo kurs był za bardzo komunikacyjny, albo też za bardzo ‘tradycyjny’. Polskiego nie miałem możliwości uczyć się inaczej jak tylko online, więc bez przekonania, ale zarejestrowałem się na kurs na e-polish.eu. Ku mojemu zdziwieniu, tutaj po raz pierwszy spotykam się z kursem, gdzie metodzie komunikacyjnej towarzyszy rzetelny komentarz gramatyczny. Na początku kursu sięgałem do niego dość często, teraz przekonałem się że materiał jest tak fantastycznie przygotowany, iż jest to zbędne. Faktycznie uczę się teraz czysto komunikacyjnie!

Читай дальше

Есть вопросы? Заполни форму ниже или позвони +48 12 352-12-09.