Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

Dopełniacz

agnieszka1987
agnieszka1987
2021-12-12
08:16
Dopełniacz
Dzień dobry, mam pytanie na temat dopełniacza. Podam przykład.

Nie lubię lodów
Nie lubię makaronu
Nie lubię wody
Nie lubię czytać książek

Kiedy stosujemy liczbę pojedynczą, a kiedy mnogą?
istempek
istempek
2021-12-13
11:09
Dzień dobry,

- rzeczowniki policzalne - liczba mnoga
- rzeczowniki niepoliczalne - liczba pojedyncza
książki są policzalne, a lody - te do jedzenia, a nie te, które musimy przełamywać :) - są używane w liczbie mnogiej
makaron i woda są niepoliczalne, zatem zostają w liczbie pojedynczej.
Dobrego dnia :)
agnieszka1987
agnieszka1987
2021-12-14
17:04
Wydawało mi się, że lody są niepoliczalne
Dziękuję
istempek
istempek
2021-12-14
17:32
Pani Agnieszko,
tak jak napisałam lody są używane w liczbie mnogiej - dawniej tylko liczba mnoga była poprawna i wtedy, rzecz jasna, były niepoliczalne. Teraz sytuacja się nieco zmieniła. Poniżej fragmenty z poradni językowej:
"Przez długi czas rzeczownik oznaczający zimny deser miał wyłącznie liczbę mnogą – lody. Wynikało to z tego, że początkowo występował w postaci masy, co uniemożliwiało wyodrębnienie z niej jednej sztuki. Już od dawna jednak kupujemy lody na sztuki, co sprawiło, że zaczęliśmy się posługiwać ich nazwą w liczbie pojedynczej (lód). Jest to praktyka powszechna, lecz mocno kontrowersyjna – wydany w 1999 roku Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN pod red. A. Markowskiego (s. 404) kwalifikuje formę ten lód (‘jedna porcja, jedna sztuka lodów’) jako błędną, ale już PWN-owski Wielki słownik ortograficzny pod red. E. Polańskiego (z 2016 roku) [https://sjp.pwn.pl/szukaj/l%C3%B3d.html] kodyfikuje formę lód. Jako że lód w bierniku przybiera końcówkę -a, pytanie Chcesz loda? jest poprawne (...) – jeśli chcę zjeść ten przysmak, to wolę go kupować na porcje, co jednak nie zawsze jest możliwe – o deserze sprzedawanym na sztuki (lody na patyku) nie da się chyba już inaczej powiedzieć niż lód.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski"
A zatem miała Pani rację traktując lody jako niepoliczalne, choć dziś policzyć je możemy :)
agnieszka1987
agnieszka1987
2021-12-14
18:52
Bardzo dziękuję
Antonio w szkole języka polskiego
Antonio
Bruksela (Belgia)

Próbowałem uczyć się kilku języków online, ale szybko się zniechęcałem, bo albo kurs był za bardzo komunikacyjny, albo też za bardzo ‘tradycyjny’. Polskiego nie miałem możliwości uczyć się inaczej jak tylko online, więc bez przekonania, ale zarejestrowałem się na kurs na e-polish.eu. Ku mojemu zdziwieniu, tutaj po raz pierwszy spotykam się z kursem, gdzie metodzie komunikacyjnej towarzyszy rzetelny komentarz gramatyczny. Na początku kursu sięgałem do niego dość często, teraz przekonałem się że materiał jest tak fantastycznie przygotowany, iż jest to zbędne. Faktycznie uczę się teraz czysto komunikacyjnie!

Читай дальше

Есть вопросы? Заполни форму ниже или позвони +48 12 352-12-09.