Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

Nauka koniugacji przez zabawę

monikasamojlik
2016-04-21
09:03
Nauka koniugacji przez zabawę
Witajcie,
czy macie jakiś ciekawy sposób na wprowadzanie różnych koniugacji czasowników (nauka końcówek, wyjątki). Mam ucznia, któremu trudno jest je zapamiętać poprzez teksty i ćwiczenia (+standardowe reguły). Bardzo dobrze działąją za to gry (wszystko zwiazane z rywalizacja), zabawy.

Stosuje grę statki, sama robie gry planszowe, jednak pomysły już mi sie wyczerpały. Moze macie jakiś ciekawy sposób na wprowadzenie teorii poprzez zabawę i potem cwiczenie jej też poprzez zabawę, a nie typowe uzupełnainie form w zdaniu?
Mozecie polecic jakaś ksiażkę z grami, pomysłami metodycznymi?

Monika
paulina.kuc
paulina.kuc
2016-04-25
21:13
Cześć Moniko!
Na utrwalenie i powtórkę wszystkich koniugacji stosuję często zabawę w 3 kapelusze. Uczniowie samodzielnie wykonują kapelusze z papieru (każda koniugacja to inny kolor kartki). Do kapeluszy można najpierw wrzucać czasowniki w bezokoliczniku w zależności od koniugacji, przy okazji wyjaśniając, że nie zawsze bezokolicznik podpowie nam, do jakiej grupy czasownik się zalicza. W następnym etapie uczniowie nakładają kapelusz w danym kolorze, a nauczyciel losuje wymieszane bezokoliczniki. Kiedy nauczyciel czyta czasownik, osoba w kapeluszu symbolizującym koniugację tego słowa musi wstać, a następnie odmienić je przez osoby.
Rozdaję też zdjęcia lub obrazki charakterystycznych osób (np. Kubusia Puchatka albo Justina Biebera w liczbie pojedynczej, a w mnogiej Muminków czy Teletubisiów), rozdaję czasownik do wylosowania i proszę o ułożenie fikcyjnych zdań na temat tych osób (np. Kubuś Puchatek ma nowy telefon. Często telefonuje do Tygryska. Lubi też spotykać się z Prosiaczkiem - ułożenie tych zdań będzie wymagać pomocy nauczyciela, ale to też sposób na naukę nowej leksyki).

Niedawno ukazała się "Książka nauczyciela" do pierwszej części "Polski krok po kroku", gdzie jest wiele nowych pomysłów na zabawy na lekcji. Od jakiegoś czasu na rynku są też "Gry i zabawy" Iwony Stempek do "Polski krok po kroku". Niedługo pojawi się uzupełnienie serii "Polski krok po kroku. Junior" o "Książkę nauczyciela" i "Gry" z dodatkowymi propozycjami na urozmaicenie zajęć.

Pozdrawiam! :)
Paulina
Satoshi w szkole języka polskiego
Satoshi
Nagasaki (Japonia)

Jestem zaskoczony możliwościami, jakie daje ten kurs. Uczyłem się przy pomocy programów komputerowych angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego i nie spodziewałbym się, iż powstanie program do nauki języka polskiego w wielu kwestiach przewyższający tamte programy. Choć uczę się dopiero od miesiąca jestem pewny, że wkrótce będę mówił po polsku!

Читай дальше

Есть вопросы? Заполни форму ниже или позвони +48 12 352-12-09.