Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

Jaki przypadek z czasownikiem chcieć

estera2002
estera2002
2023-06-09
19:05
Jaki przypadek z czasownikiem chcieć
Dzień dobry,
chciałabym poradzić się odnośnie tego, jaki przypadek występuje po czasowniku chcieć. Większość źródeł, w których szukałam informacji, podaje, że jest to dopełniacz. Jednak spotkałam się też z informacją, że po czasowniku chcieć używamy biernika i sama, jako rodzimy użytkownik języka, skłaniałabym się do tej opcji. Np. Chcę zimną wodę czy chcę zimnej wody. Chcę słodką bułkę czy chcę słodkiej bułki. Będę wdzięczna za pomoc :)
istempek
istempek
2023-09-29
15:40
To jest twardy orzech do zgryzienia :)
W słownikach poprawnej polszczyzny zwykle pojawia się "chcieć + dopełniacz":
Czego chcesz? Pieniędzy? Sławy?...
Natomiast w podręcznikach do nauki polskiego jako obcego "chcieć" pojawia się przy wprowadzaniu biernika. Wzięło się to stąd, że już od dawna w języku codziennym używane jest "chcieć + biernik" z rzeczownikami konkretnymi: „chcę nową komórkę, książkę, gumkę, sukienkę, pizzę,” „Jaką chcesz kawę? Małą czy dużą?; Który chcesz długopis? Ten czy tamten?
Z rzeczownikami abstrakcyjnymi obowiązuje dopełniacz: „chcę miłości, spokoju, szacunku”. Na poziomie podstawowym zostajemy przy bierniku, nawet jeśli poradnie językowe określają to jako potocyzm, gdyż w sferze leksykalnej pozostajemy przy konkretach. Na dalszym etapie nauki pokazujemy kolejne konteksty użycia tego czasownika.
Ach, ten polski 😊
Polish lessons wg Elisabeth
Elisabeth
London (Wielka Brytania)

Gratuluję – świetnie zrealizowanego portalu! Bardzo podoba mi się sposób wprowadzania materiału i to wyłącznie przy użyciu języka polskiego. Na początku myślałam, że bez użycia angielskiego niczego się nie nauczę, ale to faktycznie działa! Oczywiście korzystam z komentarzy gramatycznych po angielsku, ale to raczej dla upewnienia się, czy wszystko dobrze rozumiem. Dialogów, nagrań oraz ćwiczeń opcjonalnych jest tak dużo, iż nie sposób czegoś nie zrozumieć.

więcej

Masz pytania? Wypełnij formularz lub zadzwoń +48 12 352-12-09.