Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

Jaki przypadek z czasownikiem chcieć

estera2002
estera2002
2023-06-09
19:05
Jaki przypadek z czasownikiem chcieć
Dzień dobry,
chciałabym poradzić się odnośnie tego, jaki przypadek występuje po czasowniku chcieć. Większość źródeł, w których szukałam informacji, podaje, że jest to dopełniacz. Jednak spotkałam się też z informacją, że po czasowniku chcieć używamy biernika i sama, jako rodzimy użytkownik języka, skłaniałabym się do tej opcji. Np. Chcę zimną wodę czy chcę zimnej wody. Chcę słodką bułkę czy chcę słodkiej bułki. Będę wdzięczna za pomoc :)
istempek
istempek
2023-09-29
15:40
To jest twardy orzech do zgryzienia :)
W słownikach poprawnej polszczyzny zwykle pojawia się "chcieć + dopełniacz":
Czego chcesz? Pieniędzy? Sławy?...
Natomiast w podręcznikach do nauki polskiego jako obcego "chcieć" pojawia się przy wprowadzaniu biernika. Wzięło się to stąd, że już od dawna w języku codziennym używane jest "chcieć + biernik" z rzeczownikami konkretnymi: „chcę nową komórkę, książkę, gumkę, sukienkę, pizzę,” „Jaką chcesz kawę? Małą czy dużą?; Który chcesz długopis? Ten czy tamten?
Z rzeczownikami abstrakcyjnymi obowiązuje dopełniacz: „chcę miłości, spokoju, szacunku”. Na poziomie podstawowym zostajemy przy bierniku, nawet jeśli poradnie językowe określają to jako potocyzm, gdyż w sferze leksykalnej pozostajemy przy konkretach. Na dalszym etapie nauki pokazujemy kolejne konteksty użycia tego czasownika.
Ach, ten polski 😊
opinia o kursie języka polskiego Ben
Ben
Huston (USA)

Zdecydowałem się uczyć polskiego przy pomocy e-polish.eu nie bez wątpliwości. Teraz jednak – po dwóch miesiącach nauki – przyznaję była to dobra decyzja. Mając ograniczony czas na naukę program ten daje mi pełną elastyczność. Polecam wszystkim zainteresowanym językiem polskim!

więcej

Masz pytania? Wypełnij formularz lub zadzwoń +48 12 352-12-09.