Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

Jaki przypadek z czasownikiem chcieć

estera2002
estera2002
2023-06-09
19:05
Jaki przypadek z czasownikiem chcieć
Dzień dobry,
chciałabym poradzić się odnośnie tego, jaki przypadek występuje po czasowniku chcieć. Większość źródeł, w których szukałam informacji, podaje, że jest to dopełniacz. Jednak spotkałam się też z informacją, że po czasowniku chcieć używamy biernika i sama, jako rodzimy użytkownik języka, skłaniałabym się do tej opcji. Np. Chcę zimną wodę czy chcę zimnej wody. Chcę słodką bułkę czy chcę słodkiej bułki. Będę wdzięczna za pomoc :)
istempek
istempek
2023-09-29
15:40
To jest twardy orzech do zgryzienia :)
W słownikach poprawnej polszczyzny zwykle pojawia się "chcieć + dopełniacz":
Czego chcesz? Pieniędzy? Sławy?...
Natomiast w podręcznikach do nauki polskiego jako obcego "chcieć" pojawia się przy wprowadzaniu biernika. Wzięło się to stąd, że już od dawna w języku codziennym używane jest "chcieć + biernik" z rzeczownikami konkretnymi: „chcę nową komórkę, książkę, gumkę, sukienkę, pizzę,” „Jaką chcesz kawę? Małą czy dużą?; Który chcesz długopis? Ten czy tamten?
Z rzeczownikami abstrakcyjnymi obowiązuje dopełniacz: „chcę miłości, spokoju, szacunku”. Na poziomie podstawowym zostajemy przy bierniku, nawet jeśli poradnie językowe określają to jako potocyzm, gdyż w sferze leksykalnej pozostajemy przy konkretach. Na dalszym etapie nauki pokazujemy kolejne konteksty użycia tego czasownika.
Ach, ten polski 😊
opinia o kursie języka polskiego Ben
Ben
Huston (USA)

Zdecydowałem się uczyć polskiego przy pomocy e-polish.eu nie bez wątpliwości. Teraz jednak – po dwóch miesiącach nauki – przyznaję była to dobra decyzja. Mając ograniczony czas na naukę program ten daje mi pełną elastyczność. Polecam wszystkim zainteresowanym językiem polskim!

więcej

Hast du noch Fragen? Füll das Formular aus oder ruf uns an: