Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

na Ukrainę czy do Ukrainy

pestka86
2014-06-09
20:08
na Ukrainę czy do Ukrainy
dobry wieczór,
czy coś zmieniło się obecnie z podawaniem nazw państw jako kierunku podróży --> jadę do Chorwacji zawsze, ale na Ukrainę czy do Ukrainy (jestem na Ukrainie czy w Ukrainie) na Węgry czy do Węgier to samo z Białorusią, Litwą oraz Łotwą. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
istempek
istempek
2014-06-10
11:22
Dzień dobry,
nadal jeździmy na Ukrainę i jesteśmy na Ukrainie, to samo dotyczy Litwy i Białorusi. Niestety mam wrażenie, że dziennikarze coraz częściej zapominają o tym i próbują tworzyć nowe formy. Natomiast prawdę mówiąc nigdy nie spotkałam się z taką tendencją, jeśli chodzi o Węgry. Nie wyobrażam sobie, że ktoś mógłby powiedzieć, że spędza urlop w Węgrzech :)

Z pozdrowieniami
Iwona Stempek
Kralicek
2018-12-09
17:58
Wiąże się to z postrzeganiem i pewnie z politycznym punktem widzenia. Są tacy, którzy w języku manifestują swoje przekonania i nie traktują Ukrainy jako części dawnego ZSRR (a przecież tak to definiuje reguła mówienia "na" Ukrainę - jako o części czegoś większego), dlatego mówią i piszą - do Ukrainy i z Ukrainy.
Węgry to wyjątek od tej reguły.
natka
natka
2019-01-20
15:40
Raczej w ten sposób Ukraina jest definiowana jako dawna część Rzeczypospolitej, a nie ZSRR.
Podobno Rada Języka Polskiego zastanawia się już nad dopuszczeniem formy "do Ukrainy" i "w Ukrainie" ze względu na obecność w Polsce tysięcy Ukraińców. Oni też uczą się języka polskiego i zastanawia ich to, dlaczego mówimy "do Anglii", ale "na Ukrainę". A wynika to z tego, że Ukraina należała kiedyś do Polski.
opinia o kursie języka polskiego Ben
Ben
Huston (USA)

Zdecydowałem się uczyć polskiego przy pomocy e-polish.eu nie bez wątpliwości. Teraz jednak – po dwóch miesiącach nauki – przyznaję była to dobra decyzja. Mając ograniczony czas na naukę program ten daje mi pełną elastyczność. Polecam wszystkim zainteresowanym językiem polskim!

więcej

Masz pytania? Wypełnij formularz lub zadzwoń +48 12 352-12-09.