Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

warzywa

agnieszka1987
agnieszka1987
2021-12-22
15:16
warzywa
Dzień dobry,

dlaczego mówimy sałatka z ziemniakami (l.mn.), ale już z marchewką (l. poj.) ?
istempek
istempek
2021-12-27
17:32
Z ziemniakami tak jak z pomidorami czy ogórkami, a z marchewką jak z kukurydzą czy cebulą. Natomiast warto pamiętać, że tak naprawdę to sałtkę robimy z czegoś - z ziemniaków, pomidorów, marchewki i kapusty (te ostatanie traktowane generalnie, więc zachowują się jak niepoliczalne). Jednak na tym etapie nauki ćwiczymy ze studentami narzędnik i pytanie z czym to jest. Dlatego w sałatkach zwykle jest jakiś podstawowy składnik, do którego dodajemy pozostałe w narzędniku. Na przykład sałata z pomidorami, ogórkami etc. Kiedy na wyższym poziomie utrwalamy dopełniacz można wrócić do tego i ćwiczyć pytania: Z czego gotujemy zupę? Z czego można zrobić sałatkę? 😀
agnieszka1987
agnieszka1987
2021-12-29
19:25
Dziękuję :)
KatarzynaKr
2022-01-22
14:10
Dzień dobry! Też chciałabym się dowiedzieć, dłaczego pomidory i ogórki w liczbie mnogiej, a marchewka i cebula w pojedynczej. Czy to zależy od rodzaju? Nie wiem, co w tej sytujacji powiedzieć uczniom. Zwykle mówię, że to prawie jak po ukrauńsku... (Jestem z Ukrainy i moi uczniowie zwykle też) Ale musi być jakaś reguła? Bo w dopełniaczu też mamy kilo pomidorów i kilo cebuli.
istempek
istempek
2022-01-24
10:18
To po prostu uzus językowy :)
Mówimy:
Kilogram ziemniaków, ogórków, pomidorów ale: Kilo marchewki, pietruszki, cebuli.
Magdalena
Magdalena
2022-01-24
19:50
Mnie uczono, że warzyw rodzaju żeńskiego używamy w liczbie pojedynczej i tak też mówię swoim studentom. Ale nie wiem, czy to jest reguła, czy faktycznie tylko uzus językowy. Lubię marchewkę (ale: lubię pomidory), zupa z cebulą (ale: z ziemniakami) itd.

Co do sałatki czy zupy "z czym" albo "z czego" to moim zdaniem dwie różne rzeczy. Sałatka z pomidorów czy ziemniaków to nie to samo co sałatka z pomidorami czy ziemniakami. Sałatka (albo raczej surówka) z marchewki to nie to samo co sałatka (np. jarzynowa) z marchewką. Wydaje mi się, że to dość istotna różnica :)
opinia o kursie języka polskiego Ben
Ben
Huston (USA)

Zdecydowałem się uczyć polskiego przy pomocy e-polish.eu nie bez wątpliwości. Teraz jednak – po dwóch miesiącach nauki – przyznaję była to dobra decyzja. Mając ograniczony czas na naukę program ten daje mi pełną elastyczność. Polecam wszystkim zainteresowanym językiem polskim!

więcej

Masz pytania? Wypełnij formularz lub zadzwoń +48 12 352-12-09.