Forum metodyczne dla nauczycieli języka polskiego
Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia innych nauczycieli języka polskiego jako obcego

warzywa

agnieszka1987
agnieszka1987
2021-12-22
15:16
warzywa
Dzień dobry,

dlaczego mówimy sałatka z ziemniakami (l.mn.), ale już z marchewką (l. poj.) ?
istempek
istempek
2021-12-27
17:32
Z ziemniakami tak jak z pomidorami czy ogórkami, a z marchewką jak z kukurydzą czy cebulą. Natomiast warto pamiętać, że tak naprawdę to sałtkę robimy z czegoś - z ziemniaków, pomidorów, marchewki i kapusty (te ostatanie traktowane generalnie, więc zachowują się jak niepoliczalne). Jednak na tym etapie nauki ćwiczymy ze studentami narzędnik i pytanie z czym to jest. Dlatego w sałatkach zwykle jest jakiś podstawowy składnik, do którego dodajemy pozostałe w narzędniku. Na przykład sałata z pomidorami, ogórkami etc. Kiedy na wyższym poziomie utrwalamy dopełniacz można wrócić do tego i ćwiczyć pytania: Z czego gotujemy zupę? Z czego można zrobić sałatkę? 😀
agnieszka1987
agnieszka1987
2021-12-29
19:25
Dziękuję :)
KatarzynaKr
2022-01-22
14:10
Dzień dobry! Też chciałabym się dowiedzieć, dłaczego pomidory i ogórki w liczbie mnogiej, a marchewka i cebula w pojedynczej. Czy to zależy od rodzaju? Nie wiem, co w tej sytujacji powiedzieć uczniom. Zwykle mówię, że to prawie jak po ukrauńsku... (Jestem z Ukrainy i moi uczniowie zwykle też) Ale musi być jakaś reguła? Bo w dopełniaczu też mamy kilo pomidorów i kilo cebuli.
istempek
istempek
2022-01-24
10:18
To po prostu uzus językowy :)
Mówimy:
Kilogram ziemniaków, ogórków, pomidorów ale: Kilo marchewki, pietruszki, cebuli.
Magdalena
Magdalena
2022-01-24
19:50
Mnie uczono, że warzyw rodzaju żeńskiego używamy w liczbie pojedynczej i tak też mówię swoim studentom. Ale nie wiem, czy to jest reguła, czy faktycznie tylko uzus językowy. Lubię marchewkę (ale: lubię pomidory), zupa z cebulą (ale: z ziemniakami) itd.

Co do sałatki czy zupy "z czym" albo "z czego" to moim zdaniem dwie różne rzeczy. Sałatka z pomidorów czy ziemniaków to nie to samo co sałatka z pomidorami czy ziemniakami. Sałatka (albo raczej surówka) z marchewki to nie to samo co sałatka (np. jarzynowa) z marchewką. Wydaje mi się, że to dość istotna różnica :)
Polish lessons wg Elisabeth
Elisabeth
London (Wielka Brytania)

Gratuluję – świetnie zrealizowanego portalu! Bardzo podoba mi się sposób wprowadzania materiału i to wyłącznie przy użyciu języka polskiego. Na początku myślałam, że bez użycia angielskiego niczego się nie nauczę, ale to faktycznie działa! Oczywiście korzystam z komentarzy gramatycznych po angielsku, ale to raczej dla upewnienia się, czy wszystko dobrze rozumiem. Dialogów, nagrań oraz ćwiczeń opcjonalnych jest tak dużo, iż nie sposób czegoś nie zrozumieć.

więcej

Masz pytania? Wypełnij formularz lub zadzwoń +48 12 352-12-09.