Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

warzywa

agnieszka1987
agnieszka1987
2021-12-22
15:16
warzywa
Dzień dobry,

dlaczego mówimy sałatka z ziemniakami (l.mn.), ale już z marchewką (l. poj.) ?
istempek
istempek
2021-12-27
17:32
Z ziemniakami tak jak z pomidorami czy ogórkami, a z marchewką jak z kukurydzą czy cebulą. Natomiast warto pamiętać, że tak naprawdę to sałtkę robimy z czegoś - z ziemniaków, pomidorów, marchewki i kapusty (te ostatanie traktowane generalnie, więc zachowują się jak niepoliczalne). Jednak na tym etapie nauki ćwiczymy ze studentami narzędnik i pytanie z czym to jest. Dlatego w sałatkach zwykle jest jakiś podstawowy składnik, do którego dodajemy pozostałe w narzędniku. Na przykład sałata z pomidorami, ogórkami etc. Kiedy na wyższym poziomie utrwalamy dopełniacz można wrócić do tego i ćwiczyć pytania: Z czego gotujemy zupę? Z czego można zrobić sałatkę? 😀
agnieszka1987
agnieszka1987
2021-12-29
19:25
Dziękuję :)
KatarzynaKr
2022-01-22
14:10
Dzień dobry! Też chciałabym się dowiedzieć, dłaczego pomidory i ogórki w liczbie mnogiej, a marchewka i cebula w pojedynczej. Czy to zależy od rodzaju? Nie wiem, co w tej sytujacji powiedzieć uczniom. Zwykle mówię, że to prawie jak po ukrauńsku... (Jestem z Ukrainy i moi uczniowie zwykle też) Ale musi być jakaś reguła? Bo w dopełniaczu też mamy kilo pomidorów i kilo cebuli.
istempek
istempek
2022-01-24
10:18
To po prostu uzus językowy :)
Mówimy:
Kilogram ziemniaków, ogórków, pomidorów ale: Kilo marchewki, pietruszki, cebuli.
Magdalena
Magdalena
2022-01-24
19:50
Mnie uczono, że warzyw rodzaju żeńskiego używamy w liczbie pojedynczej i tak też mówię swoim studentom. Ale nie wiem, czy to jest reguła, czy faktycznie tylko uzus językowy. Lubię marchewkę (ale: lubię pomidory), zupa z cebulą (ale: z ziemniakami) itd.

Co do sałatki czy zupy "z czym" albo "z czego" to moim zdaniem dwie różne rzeczy. Sałatka z pomidorów czy ziemniaków to nie to samo co sałatka z pomidorami czy ziemniakami. Sałatka (albo raczej surówka) z marchewki to nie to samo co sałatka (np. jarzynowa) z marchewką. Wydaje mi się, że to dość istotna różnica :)
opinia o kursie języka polskiego Ben
Ben
Huston (USA)

Zdecydowałem się uczyć polskiego przy pomocy e-polish.eu nie bez wątpliwości. Teraz jednak – po dwóch miesiącach nauki – przyznaję była to dobra decyzja. Mając ograniczony czas na naukę program ten daje mi pełną elastyczność. Polecam wszystkim zainteresowanym językiem polskim!

więcej

Hast du noch Fragen? Füll das Formular aus oder ruf uns an: