Foro de discusión de polaco
Dyskutuj z innymi na tematy związane z językiem polskim, tłumaczeniami...

How to start "vocabulary revision"

gurfler
gurfler
2021-09-14
14:42
How to start "vocabulary revision"
Dzien dobry,

I cannot figure out how to start the exercise for repeating vocabulary. Initially it would always prompt me to do so when I log out, but I seem to have changed some setting so now I do not ever get the prompt when logging out, and cannot figure out how to start it any other way. Before it would have also been nice to start the exercise up "on command" as it were, instead of only when logging out. Is there a way to do that (which would then probably also fix my problem)?

Dziękuję!
GlossaJK
2021-09-15
07:02
Hello Gurfler,

Thank you for your inquiry. I would like to inform you that you can find vocabulary revision under the COURSES tab. You can also change the settings, like mode or quantity of words that you wish to revise. You can start it any time.

If you'll have additional questions, please contact me.

All the best
Joanna Krawczyk
gurfler
gurfler
2021-09-15
18:39
Ah, I did not notice that, as it was off the page at the bottom and all I thought I needed was visible at the top.

Dziękuję!
Polish lessons wg Elisabeth
Elisabeth
London (Wielka Brytania)

Gratuluję – świetnie zrealizowanego portalu! Bardzo podoba mi się sposób wprowadzania materiału i to wyłącznie przy użyciu języka polskiego. Na początku myślałam, że bez użycia angielskiego niczego się nie nauczę, ale to faktycznie działa! Oczywiście korzystam z komentarzy gramatycznych po angielsku, ale to raczej dla upewnienia się, czy wszystko dobrze rozumiem. Dialogów, nagrań oraz ćwiczeń opcjonalnych jest tak dużo, iż nie sposób czegoś nie zrozumieć.

más

¿Tienes preguntas? Cumplimenta el formulario o llámanos +48 12 352-12-09.