Forum metodologici
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

rodzaj męskoosobowy czy nie?

DarFes
2024-12-16
13:42
rodzaj męskoosobowy czy nie?
Szanownia Państwo, mam pytanie: w zdaniu Mieli (9) ....................................... wnuków – trzy dziewczynki i (6) ............................ ch³opców. Liczebnik brzmi jako dziewięcioro czy dziewięciu? W podręczniku nauczyciela odpowiedz – dziwięcioro, nie rozumiem dlaczego. To nie jest ridzaj męskoosobowy, jak wnuk rodzaju męskiego w liczbie pojedynczej?
Zgóry dzi ekuj e za odpowiedz
istempek
istempek
2024-12-16
15:04
Dzień dobry,
W tym konkretnym przykładzie myślnik oraz wymienienie dziewczynek i chłopców, ma wskazać, że chodzi o grupę mieszaną - dlatego „dziewięcioro”.
Gdyby zdanie o wnukach występowało osobno: „Mieli …… (9) wnuków” odpowiedź mogłaby brzmieć „dziewięciu” lub „dziewięcioro” w zależności od informacji, jaką chciałby przekazać mówiący.
Pozdrawiam :)
natka
natka
2024-12-17
18:40
W języku polskim, inaczej niż w języku rosyjskim, nie używamy formy "dziewięcioro" "ośmioro" "dwoje" "troje" dla oznaczenia rodzaju męskoosobowego. Tych form używamy z rzeczownikami męskimi albo nijakimi na oznaczenie grupy mieszanej - męsko-żeńskiej. Tutaj jest "dziewięcioro wnuków", bo to są i chłopcy, i dziewczynki. "Dziewięciu wnuków" oznacza, że to tylko chłopcy.
opinia o kursie języka polskiego Ben
Ben
Huston (USA)

Zdecydowałem się uczyć polskiego przy pomocy e-polish.eu nie bez wątpliwości. Teraz jednak – po dwóch miesiącach nauki – przyznaję była to dobra decyzja. Mając ograniczony czas na naukę program ten daje mi pełną elastyczność. Polecam wszystkim zainteresowanym językiem polskim!

więcej

Sono domande? Compila il modulo oppure telefona +48 12 352-12-09.