Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

rodzaj męskoosobowy czy nie?

DarFes
2024-12-16
13:42
rodzaj męskoosobowy czy nie?
Szanownia Państwo, mam pytanie: w zdaniu Mieli (9) ....................................... wnuków – trzy dziewczynki i (6) ............................ ch³opców. Liczebnik brzmi jako dziewięcioro czy dziewięciu? W podręczniku nauczyciela odpowiedz – dziwięcioro, nie rozumiem dlaczego. To nie jest ridzaj męskoosobowy, jak wnuk rodzaju męskiego w liczbie pojedynczej?
Zgóry dzi ekuj e za odpowiedz
istempek
istempek
2024-12-16
15:04
Dzień dobry,
W tym konkretnym przykładzie myślnik oraz wymienienie dziewczynek i chłopców, ma wskazać, że chodzi o grupę mieszaną - dlatego „dziewięcioro”.
Gdyby zdanie o wnukach występowało osobno: „Mieli …… (9) wnuków” odpowiedź mogłaby brzmieć „dziewięciu” lub „dziewięcioro” w zależności od informacji, jaką chciałby przekazać mówiący.
Pozdrawiam :)
natka
natka
2024-12-17
18:40
W języku polskim, inaczej niż w języku rosyjskim, nie używamy formy "dziewięcioro" "ośmioro" "dwoje" "troje" dla oznaczenia rodzaju męskoosobowego. Tych form używamy z rzeczownikami męskimi albo nijakimi na oznaczenie grupy mieszanej - męsko-żeńskiej. Tutaj jest "dziewięcioro wnuków", bo to są i chłopcy, i dziewczynki. "Dziewięciu wnuków" oznacza, że to tylko chłopcy.
Satoshi w szkole języka polskiego
Satoshi
Nagasaki (Japonia)

Jestem zaskoczony możliwościami, jakie daje ten kurs. Uczyłem się przy pomocy programów komputerowych angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego i nie spodziewałbym się, iż powstanie program do nauki języka polskiego w wielu kwestiach przewyższający tamte programy. Choć uczę się dopiero od miesiąca jestem pewny, że wkrótce będę mówił po polsku!

więcej

Hast du noch Fragen? Füll das Formular aus oder ruf uns an: