Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

czas przeszły / one + oni

karolinaannapie
2022-02-05
10:39
czas przeszły / one + oni
Dzień dobry,

Może ktoś z państwa będzie znał odpowiedź na moje pytanie, które męczy mnie już od dłuższego czasu.
Wedle zasad gramatyki języka polskiego do grupy ,,oni’’ zaliczamy mężczyzn oraz grupy osób, w których jest przynajmniej jeden mężczyzna. Do grupy ,,one’’ zaliczamy kobiety, dzieci oraz rzeczy.
Poprawną formą czasu przeszłego jest zatem:
-kobiety (=one) przyszły na spotkanie
-mężczyźni (=oni) przyszli na spotkanie
oraz:
-matka i córka (=one) przyszły na spotkanie
-matka i syn (=oni) przyszli na spotkanie
Natomiast kiedy powiemy ,,matka i dziecko’’ oraz ,,matka i dzieci’’ poprawną formą wydaje się być ,,przyszli’’, a nie ,,przyszły’’ (np. Matka i dzieci przyszli na spotkanie). Jednak patrząc na powyższą zasadę gramatyczną, powinno się powiedzieć ,,przyszły’’, czyli one. W tym wypadku zakładamy, że płeć dziecka jest nam nieznana.
Bardzo proszę o pomoc. Jestem w kropce i nie potrafię wyjaśnić ani sobie ani swoim uczniom, dlaczego w tym wypadku poprawną forma jest ,,matka i dzieci przyszli’’ a nie przyszły. Czy może ja stosuję niepoprawną formę?

Pozdrawiam,
Karolina
tomekz77
2022-02-05
14:52
Nie wiem, czy rozwieję wątpliwości, ale jeżeli np. matka i dzieci śpiewały piosenki to w przypadku czasownika iść, moim zdaniem forma matka i dzieci przyszły będzie także prawidłowa.
alekpodl
alekpodl
2022-02-07
11:17
"dzieci przyszły", a więc także "matka i dzieci przyszły", podobnie jak "matki przyszły", tym bardziej "matka i dzieci przyszły", podczas gdy "matka przyszła z dzieckiem", "dziecko przyszło z matką", "przyszły - i matka i dziecko", "przyszły - i dziecko i matka"
istempek
istempek
2022-02-07
12:29
Pani Karolino,
poruszyła Pani temat, który często trapi nauczycieli języka polskiego jako obcego. Problem polega na tym, że przytoczone przez Panią zdania są poprawne. Mówimy tak w sposób naturalny i dopiero w chwili, kiedy student zada nam pytanie "dlaczego", wpadamy w popłoch, gdyż faktycznie jest to nielogiczne.
Nielogiczne, ale poparte zwyczajem językowym. Zachęcam do przeczytania fragmentu z poradni językowej, który choć częściowo odpowiada na pytanie, dlaczego "dziewczynka i pies biegli", a "matka i dziecko przyszli" :)
https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Kto-z-kim-szedl;18874.html
Warto zauważyć, że rzadziej stosowana forma: "Matka i dziecko szły" również jest poprawna. Natomiast w przypadku dziewczynk i i psa wyłącznie czasownik w formie męskoosobowej jest poprawny. Prawda, że nasz język potrafi być zaskakujący?
Miłej lektury 😀
Nauka polskiego Rosa
Rosa
Barcelona (Hiszpania)

To rzeczywiście działa! Świetna jest także konwencja kursu - coraz bardziej wciągam się w akcję i zaprzyjaźniam z bohaterami, a przy okazji wydaje mi się, że coraz lepiej rozumiem i mówię po polsku. Mój nauczyciel polskiego także jest zaskoczony moimi postępami ;-)

więcej

Hast du noch Fragen? Füll das Formular aus oder ruf uns an: