Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

czas przeszły / one + oni

karolinaannapie
2022-02-05
10:39
czas przeszły / one + oni
Dzień dobry,

Może ktoś z państwa będzie znał odpowiedź na moje pytanie, które męczy mnie już od dłuższego czasu.
Wedle zasad gramatyki języka polskiego do grupy ,,oni’’ zaliczamy mężczyzn oraz grupy osób, w których jest przynajmniej jeden mężczyzna. Do grupy ,,one’’ zaliczamy kobiety, dzieci oraz rzeczy.
Poprawną formą czasu przeszłego jest zatem:
-kobiety (=one) przyszły na spotkanie
-mężczyźni (=oni) przyszli na spotkanie
oraz:
-matka i córka (=one) przyszły na spotkanie
-matka i syn (=oni) przyszli na spotkanie
Natomiast kiedy powiemy ,,matka i dziecko’’ oraz ,,matka i dzieci’’ poprawną formą wydaje się być ,,przyszli’’, a nie ,,przyszły’’ (np. Matka i dzieci przyszli na spotkanie). Jednak patrząc na powyższą zasadę gramatyczną, powinno się powiedzieć ,,przyszły’’, czyli one. W tym wypadku zakładamy, że płeć dziecka jest nam nieznana.
Bardzo proszę o pomoc. Jestem w kropce i nie potrafię wyjaśnić ani sobie ani swoim uczniom, dlaczego w tym wypadku poprawną forma jest ,,matka i dzieci przyszli’’ a nie przyszły. Czy może ja stosuję niepoprawną formę?

Pozdrawiam,
Karolina
tomekz77
2022-02-05
14:52
Nie wiem, czy rozwieję wątpliwości, ale jeżeli np. matka i dzieci śpiewały piosenki to w przypadku czasownika iść, moim zdaniem forma matka i dzieci przyszły będzie także prawidłowa.
alekpodl
alekpodl
2022-02-07
11:17
"dzieci przyszły", a więc także "matka i dzieci przyszły", podobnie jak "matki przyszły", tym bardziej "matka i dzieci przyszły", podczas gdy "matka przyszła z dzieckiem", "dziecko przyszło z matką", "przyszły - i matka i dziecko", "przyszły - i dziecko i matka"
istempek
istempek
2022-02-07
12:29
Pani Karolino,
poruszyła Pani temat, który często trapi nauczycieli języka polskiego jako obcego. Problem polega na tym, że przytoczone przez Panią zdania są poprawne. Mówimy tak w sposób naturalny i dopiero w chwili, kiedy student zada nam pytanie "dlaczego", wpadamy w popłoch, gdyż faktycznie jest to nielogiczne.
Nielogiczne, ale poparte zwyczajem językowym. Zachęcam do przeczytania fragmentu z poradni językowej, który choć częściowo odpowiada na pytanie, dlaczego "dziewczynka i pies biegli", a "matka i dziecko przyszli" :)
https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Kto-z-kim-szedl;18874.html
Warto zauważyć, że rzadziej stosowana forma: "Matka i dziecko szły" również jest poprawna. Natomiast w przypadku dziewczynk i i psa wyłącznie czasownik w formie męskoosobowej jest poprawny. Prawda, że nasz język potrafi być zaskakujący?
Miłej lektury 😀
Polish lessons wg Elisabeth
Elisabeth
London (Wielka Brytania)

Gratuluję – świetnie zrealizowanego portalu! Bardzo podoba mi się sposób wprowadzania materiału i to wyłącznie przy użyciu języka polskiego. Na początku myślałam, że bez użycia angielskiego niczego się nie nauczę, ale to faktycznie działa! Oczywiście korzystam z komentarzy gramatycznych po angielsku, ale to raczej dla upewnienia się, czy wszystko dobrze rozumiem. Dialogów, nagrań oraz ćwiczeń opcjonalnych jest tak dużo, iż nie sposób czegoś nie zrozumieć.

más

¿Tienes preguntas? Cumplimenta el formulario o llámanos +48 12 352-12-09.