Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

narzędnik czy biernik?

kamila.kruk@gmail.com
2011-12-06
14:53
narzędnik czy biernik?
Jeżeli prowadzimy bardzo krótki kurs (np. 20 godzin), który z tych przypadków wprowadzić jako pierwszy?
Narzędnik - łatwiejszy, ale nie tak często używany, czy tęż biernik - trudniejszy, ale najczęściej występujący w języku polskim?
agnesja
2011-12-06
16:34
Ja bym się kierowała kryterium częstości użycia tzn. nawet zrezygnowała z narzędnika, a wprowadziła najpierw biernik, a potem (o ile to możliwe) dopełniacz. Zamiast "Jestem Anglikiem." można zawsze powiedzieć "Jestem z Anglii", zamiast "Jestem nauczycielem." - "Pracuje jako nauczyciel.", a zamiast "Interesuję się ..." - "Lubię..." czy "Moje hobby to ..." ...
rosyjski_uniwersytet_pastwowy
2011-12-06
21:20
Zgadzam się z przedmówcą. Biernik występuje znacznie częściej w języku, więc jeżeli mamy bardzo mało czasu, to możemy sobie darować wyjaśnienie, że w konstrukcji typu "Jestem Anglikiem" występuje forma biernika, a po prostu nauczyć tego konkretnego zdania. Konstrukcji z biernikiem jest dużo więcej, warto więc poświęcić mu czas.
Antonio w szkole języka polskiego
Antonio
Bruksela (Belgia)

Próbowałem uczyć się kilku języków online, ale szybko się zniechęcałem, bo albo kurs był za bardzo komunikacyjny, albo też za bardzo ‘tradycyjny’. Polskiego nie miałem możliwości uczyć się inaczej jak tylko online, więc bez przekonania, ale zarejestrowałem się na kurs na e-polish.eu. Ku mojemu zdziwieniu, tutaj po raz pierwszy spotykam się z kursem, gdzie metodzie komunikacyjnej towarzyszy rzetelny komentarz gramatyczny. Na początku kursu sięgałem do niego dość często, teraz przekonałem się że materiał jest tak fantastycznie przygotowany, iż jest to zbędne. Faktycznie uczę się teraz czysto komunikacyjnie!

więcej

Hast du noch Fragen? Füll das Formular aus oder ruf uns an: