Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

Z Warszawy / Ze Śląska

maraa
maraa
2021-01-11
14:48
Z Warszawy / Ze Śląska
Wielu uczniów pyta mnie kiedy należy używać "z" , a kiedy "ze", tak jak "w" lub "we". Sama nie znam tej reguły, czy ktoś z autorów książki może pomóc?
Serdecznie dziękuję
Marta
istempek
istempek
2021-01-14
19:15
Dzień dobry!
Form obocznych we, ze, przede itd. używamy przed zbitkami spółgłoskowymi - to znaczy, kiedy grupa spółgłoskowa jest trudna do wymówienia.

we mnie, we wtorek, we Francji, ze mną, ze szczypiorkiem, ze Szwajcarii i ze Śląska, przede wszystkim, przede mną, ode mnie
Przed poejdynczą spółgłoską nie dodajemy -e.

Czasami mamy odstępstwa od tej reguły: w czwartek. - zwykle dzieje się tak wtedy, gdy wymawiamy przyimek łącznie ze słowem, z którym się łączy [fczfartek]. Czasami obie formy są prawidłowe (jest dopuszczalne, ale rzadziej używane we czwartek).
Końcowe -e zależało od postaci fonetycznej wyrazu, w grę wchodziły historyczne jery itd. stąd czasem - mimo kilku spółgłosek - ku przerażeniu studentów nie dodajemy -e.

Z pozdrowieniami lub ze szczerymi pozdrowieniami :)
Iwona S.
maraa
maraa
2021-01-18
15:17
Pani Iwono!

Jak zawsze dziękuję za uprzejmość w odpowiadaniu na nasze zapytania.
Serdecznie pozdrawiam!
Marta
istempek
istempek
2021-01-18
16:45
Cieszę się, że mogłam pomóc :)
Iwona
Satoshi w szkole języka polskiego
Satoshi
Nagasaki (Japonia)

Jestem zaskoczony możliwościami, jakie daje ten kurs. Uczyłem się przy pomocy programów komputerowych angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego i nie spodziewałbym się, iż powstanie program do nauki języka polskiego w wielu kwestiach przewyższający tamte programy. Choć uczę się dopiero od miesiąca jestem pewny, że wkrótce będę mówił po polsku!

więcej

Hast du noch Fragen? Füll das Formular aus oder ruf uns an: