Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

Orzeczenie w zdaniach jaki, jaka, jakie

Karolina_Duszka
2022-09-26
19:48
Orzeczenie w zdaniach jaki, jaka, jakie
Dzień dobry,

chciałabym zapytać, dlaczego gdy używamy zaimka pytającego jaki, jaka, jakie, to orzeczenie „wskakuje” nam na drugie miejsce, zaraz po zaimku?

Przykład:
Jaki jest ten stół? Jaka jest ta książka?

Z kolei, kiedy rzeczownik zamienimy na zaimek, to orzeczenie „wędruje” na koniec.

Przykład:
Jaki on jest? Jaka ona jest?

Bardzo proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam serdecznie,
Karolina Duszka
alicja_berk
alicja_berk
2022-09-27
00:16
Orzeczenie wędruje na koniec, bo jedną z głównych zasad składni zaimków jest to, że zaimki nie lubią być na końcu. Robią to tylko wtedy, gdy nie ma innego wyjścia, czyli poza zaimkami i orzeczeniem z zdaniu nie ma nic innego ("Nie podoba mi się" jest dobrym przykładem tego, że nie liczymy słów, tylko elementy zdania). Ale jeśli jest i nic nie akcentujemy, nie podkreślamy czegoś ("Mnie się podobało!"), to zaimki są jak pingwiny i lubią być w środku, w ciepełku. ;)
Karolina_Duszka
2022-09-27
18:05
Dziękuję za fantastyczne wytłumaczenie! :)
Antonio w szkole języka polskiego
Antonio
Bruksela (Belgia)

Próbowałem uczyć się kilku języków online, ale szybko się zniechęcałem, bo albo kurs był za bardzo komunikacyjny, albo też za bardzo ‘tradycyjny’. Polskiego nie miałem możliwości uczyć się inaczej jak tylko online, więc bez przekonania, ale zarejestrowałem się na kurs na e-polish.eu. Ku mojemu zdziwieniu, tutaj po raz pierwszy spotykam się z kursem, gdzie metodzie komunikacyjnej towarzyszy rzetelny komentarz gramatyczny. Na początku kursu sięgałem do niego dość często, teraz przekonałem się że materiał jest tak fantastycznie przygotowany, iż jest to zbędne. Faktycznie uczę się teraz czysto komunikacyjnie!

más

¿Tienes preguntas? Cumplimenta el formulario o llámanos +48 12 352-12-09.