Forum metodologici
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

Liczba mnoga

jklem
2023-07-03
14:26
Liczba mnoga
Dzień dobry,

Proszę o podpowiedź, dotyczącą tworzenia liczby mnogiej. Końcówki: -i/-y, -e (po dzi/dź, ci/ć, , j, l, ni/ń, si/ś, zi/ź,dz , dż , c, cz, rz, ż, sz)
A jak wyjaśnić taką sytuację: gołąb - gołębie, łabędź - łabędzie, jastrząb - jastrzębie, choć np. chleb - chleby?
Będę wdzięczna za odpowiedź :)
istempek
istempek
2023-09-29
15:14
Choć odpisuję późno, mam nadzieję, że odpowiedź się przyda. Tę sytuację wyjaśnia gramatyka historyczna. W słowie „gołąb” i „jastrząb” prawdopodobnie był jer przedni (miękki), dlatego mamy końcówkę charakterystyczną dla miękkich zakończeń. Widać to również w miejscowniku – „o gołębiu, jastrzębiu”. Podobnie będzie ze słowem Wrocław (odwieczne pytanie studentów, dlaczego w Warszawie, ale we Wrocławiu…), warto też pamiętać o karpiu. Natomiast jeśli chodzi o słowo „łabędź”, to idealnie wpisuje się w końcówki (-e po dź).
Gramatyka historyczna jest wciąż żywa 😊
Antonio w szkole języka polskiego
Antonio
Bruksela (Belgia)

Próbowałem uczyć się kilku języków online, ale szybko się zniechęcałem, bo albo kurs był za bardzo komunikacyjny, albo też za bardzo ‘tradycyjny’. Polskiego nie miałem możliwości uczyć się inaczej jak tylko online, więc bez przekonania, ale zarejestrowałem się na kurs na e-polish.eu. Ku mojemu zdziwieniu, tutaj po raz pierwszy spotykam się z kursem, gdzie metodzie komunikacyjnej towarzyszy rzetelny komentarz gramatyczny. Na początku kursu sięgałem do niego dość często, teraz przekonałem się że materiał jest tak fantastycznie przygotowany, iż jest to zbędne. Faktycznie uczę się teraz czysto komunikacyjnie!

więcej

Sono domande? Compila il modulo oppure telefona +48 12 352-12-09.