Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

Liczba mnoga

jklem
2023-07-03
14:26
Liczba mnoga
Dzień dobry,

Proszę o podpowiedź, dotyczącą tworzenia liczby mnogiej. Końcówki: -i/-y, -e (po dzi/dź, ci/ć, , j, l, ni/ń, si/ś, zi/ź,dz , dż , c, cz, rz, ż, sz)
A jak wyjaśnić taką sytuację: gołąb - gołębie, łabędź - łabędzie, jastrząb - jastrzębie, choć np. chleb - chleby?
Będę wdzięczna za odpowiedź :)
istempek
istempek
2023-09-29
15:14
Choć odpisuję późno, mam nadzieję, że odpowiedź się przyda. Tę sytuację wyjaśnia gramatyka historyczna. W słowie „gołąb” i „jastrząb” prawdopodobnie był jer przedni (miękki), dlatego mamy końcówkę charakterystyczną dla miękkich zakończeń. Widać to również w miejscowniku – „o gołębiu, jastrzębiu”. Podobnie będzie ze słowem Wrocław (odwieczne pytanie studentów, dlaczego w Warszawie, ale we Wrocławiu…), warto też pamiętać o karpiu. Natomiast jeśli chodzi o słowo „łabędź”, to idealnie wpisuje się w końcówki (-e po dź).
Gramatyka historyczna jest wciąż żywa 😊
Polish lessons wg Elisabeth
Elisabeth
London (Wielka Brytania)

Gratuluję – świetnie zrealizowanego portalu! Bardzo podoba mi się sposób wprowadzania materiału i to wyłącznie przy użyciu języka polskiego. Na początku myślałam, że bez użycia angielskiego niczego się nie nauczę, ale to faktycznie działa! Oczywiście korzystam z komentarzy gramatycznych po angielsku, ale to raczej dla upewnienia się, czy wszystko dobrze rozumiem. Dialogów, nagrań oraz ćwiczeń opcjonalnych jest tak dużo, iż nie sposób czegoś nie zrozumieć.

más

¿Tienes preguntas? Cumplimenta el formulario o llámanos +48 12 352-12-09.