Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

Czasowniki drugiej koniugacji

monikaevans
monikaevans
2021-04-15
13:28
Czasowniki drugiej koniugacji
Witam serdecznie!

W "Tabelach gramatycznych", na rewersie tabeli dotyczącej czasu teraźniejszego (tab.20) można przeczytać, co następuje:
"Po spółgłoskach funkcjonalnie miękkich -sz, -cz, -dz, -dż, -ż, -rz używamy końcówek -ysz, -y, -ymy, - ycie". Jako przykład podane są czasowniki "tańczyć" i "burzyć" (zrozumiałe). Czy mogę jednak prosić o przykład dotyczący spólgłoski "dz"? Byłam zawsze pewna, iż "dz" wymienia się ze spółgłoskami fonetycznie miękkimi: (chodzę, chodzisz / wodzę, wodzisz) itp.

Będę wdzięczna za odpowiedź.

Monika
istempek
istempek
2021-04-15
14:19
Dzień dobry, Pani Moniko!
Oczywiście, że ma Pani rację, do tablic wkradł się błąd, którego nikt nie wyśledził! Naturalnie, że czasowniki chodzić, widzieć, siedzieć etc. nie zamieniają "i" na "y". Dziękuję Pani bardzo za czujność przy czytaniu i przysłanie nam informacji.

Z pozdrowieniami
Iwona Stempek
monikaevans
monikaevans
2021-04-15
20:19
Pani Iwono!
W takim razie wszystko jasne - cieszę się bardzo, że moglam pomóc i jeszcze raz dziękuję za odpowiedź.

Serdecznie pozdrawiam!
Antonio w szkole języka polskiego
Antonio
Bruksela (Belgia)

Próbowałem uczyć się kilku języków online, ale szybko się zniechęcałem, bo albo kurs był za bardzo komunikacyjny, albo też za bardzo ‘tradycyjny’. Polskiego nie miałem możliwości uczyć się inaczej jak tylko online, więc bez przekonania, ale zarejestrowałem się na kurs na e-polish.eu. Ku mojemu zdziwieniu, tutaj po raz pierwszy spotykam się z kursem, gdzie metodzie komunikacyjnej towarzyszy rzetelny komentarz gramatyczny. Na początku kursu sięgałem do niego dość często, teraz przekonałem się że materiał jest tak fantastycznie przygotowany, iż jest to zbędne. Faktycznie uczę się teraz czysto komunikacyjnie!

Читай далі

Маєш питання? Заповни форму нижче або зателефонуй +48 12 352-12-09.