Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

Dopełniacz l.mn. słowa "pająk"

maraa
maraa
2020-05-06
17:35
Dopełniacz l.mn. słowa "pająk"
Cześć!

Chciałabym zapytać dlaczego w dopełniaczu l.mn. słowo "pająk" jest deklinowane pająki, skoro zasadą jest alternacja "ą" na "ę" np. miesiąc - miesięcy?

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam

Marta
istempek
istempek
2020-05-06
18:39
Cześć,

tutaj nie ma alternacji, podobnie jak w słowach "pąk", "pąki", "bąk" "bąki" czy "drąg" "drągi"

:)
sieczka.d
sieczka.d
2020-05-06
19:22
Zauważyłam, że tak naprawdę w większości słów zostaje jednak "ą". A przynajmniej w wielu: rząd, sąd, prąd, ląd, wąs, ciąg, kąt, brąz, wiąz... Alternacje są w tych słowach (i pewnie w jeszcze innych): mąż, wąż, ząb, rząd (w kinie), urząd, gołąb, dąb, krąg, miesiąc, pieniądz. tysiąc. Pozdrawiam :)
gabikaz
gabikaz
2020-05-10
16:34
Hej,

Mówisz o mianowniku, tak? Bo dopełniacz l.mn to pająków ;)

G
Antonio w szkole języka polskiego
Antonio
Bruksela (Belgia)

Próbowałem uczyć się kilku języków online, ale szybko się zniechęcałem, bo albo kurs był za bardzo komunikacyjny, albo też za bardzo ‘tradycyjny’. Polskiego nie miałem możliwości uczyć się inaczej jak tylko online, więc bez przekonania, ale zarejestrowałem się na kurs na e-polish.eu. Ku mojemu zdziwieniu, tutaj po raz pierwszy spotykam się z kursem, gdzie metodzie komunikacyjnej towarzyszy rzetelny komentarz gramatyczny. Na początku kursu sięgałem do niego dość często, teraz przekonałem się że materiał jest tak fantastycznie przygotowany, iż jest to zbędne. Faktycznie uczę się teraz czysto komunikacyjnie!

Читай далі

Маєш питання? Заповни форму нижче або зателефонуй +48 12 352-12-09.