COURSE DESCRIPTION:
The city of Florence – often called the ‘Cradle of the Renaissance’ – is home to some of Western civilization’s greatest works of art and architecture. Let’s travel through the centuries to discover masterpieces by Florence’s praised painters, sculptors, inventors, and theorists – from Giotto to Michelangelo.
Included in the program: Guided Tours and entrance to Museums such as Galleria degli Uffizi, Opera del Duomo, and others.
TOPICS:
- Overview of Renaissance art and architecture in Florence and the ‘rebirth’ of beauty, truth, and wisdom;
- Florence’s beginnings, starting with its foundation as a Roman colony;
- The development of humanism and the progressive mindset;
- Early Renaissance in Florence: Masters of the 14th and 15th centuries, from Cimabue to Botticelli;
- The role of patronage in Renaissance art, the Medici family, and the Platonic Academy;
- Late Renaissance in Florence: Art history’s famous competing geniuses, Leonardo da Vinci and Michelangelo;
- An introduction to Mannerism.
SAMPLE PROGRAMME:
1) Monday
- Course introduction and precursors to Renaissance art
- Visit to San Miniato al Monte with a panoramic view of Florence. Romanesque architecture, mosaics, and Byzantine iconography.
2) Tuesday
- Florence from the Middle Ages to the Early Renaissance
- Visit to Basilica di Santa Croce: Cimabue, Giotto, Brunelleschi, Donatello
3) Wednesday
- The rediscovery of perspective
- Visit to Basilica di Santa Maria Novella with art activity in the cloisters
4) Thursday
- Neoplatonism and symbolism in art
- Visit to San Marco Museum: Michelozzo, Fra Angelico, Ghirlandaio, Girolamo Savonarola and the campaign for Christian renewal
5) Friday
- Mannerism
- Visit to Museo dell’Opera del Duomo
*** SATURDAY – Course closure and cultural activities
INNE INFORMACJE:
- Kurs skierowany jest głównie do uczestników programu Erasmus+.
- W cenie kursu zawarte zazwyczaj dwie aktywności kulturalne, w tym wycieczka całodniowa w trakcie weekendu (zazwyczaj sobota).
- Certyfikat: Aby otrzymać certyfikat po kursie, wymagane jest minimum 80% obecności na zajęciach.
- Harmonogram i rozkład zajęć: To szkoła ustala plan zajęć. Zajęcia odbywają standardowo od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-14:00 lub 14:00-19:00.
- Program kursu: Powyżej przedstawiony przykładowy program zajęć jest orientacyjny i może różnić się w zależności od trenera, który będzie go przeprowadzał, jak również od sugestii i próśb uczestników co do treści, które chcieliby uwzględnić w trakcie kursu. Dokładny plan zajęć wraz z harmonogramem przesyłany jest do uczestników na około tydzień-dwa przed kursem. Mail wysyłany jest przez nauczyciela prowadzącego zajęcia.
UWAGA! Dla rezerwacji na mniej niż 8 tygodni od daty rozpoczęcia kursu, szkoła zagraniczna dolicza dodatkową opłatę za późną rezerwację w kwocie 60 EUR i dolicza ją do ceny kursu!
W przypadku chęci zapoznania się z bardziej szczegółowym programem kursu, prosimy o bezpośredni kontakt z przedstawicielami Glossa.
Przykładowe zajęcia dodatkowe:

cycling *, mountain biking *, tennis *, tango milonga *

art and craft workshops, bicycle tours *, boat cruises *, city tour/walk, cooking lessons *, country walk/trekking, guided city tours, guided museum tours *, guided walks, joga, museum visits *, orientation tour, walking tour, hiking tours

Pisa *, Chianti *, Venice *, Cinque Terre *, Museo dell’Opera del Duomo *, Medici Villas *, Uffizi Gallery *, Duomo, Piazzale Michelangelo, Ponte Vecchio, San Gimignano, Siena
* zajęcia dodatkowo płatne
Akredytacje


Uczestnicy kursu

Antonio
Bruksela (Belgia)Próbowałem uczyć się kilku języków online, ale szybko się zniechęcałem, bo albo kurs był za bardzo komunikacyjny, albo też za bardzo ‘tradycyjny’. Polskiego nie miałem możliwości uczyć się inaczej jak tylko online, więc bez przekonania, ale zarejestrowałem się na kurs na e-polish.eu. Ku mojemu zdziwieniu, tutaj po raz pierwszy spotykam się z kursem, gdzie metodzie komunikacyjnej towarzyszy rzetelny komentarz gramatyczny. Na początku kursu sięgałem do niego dość często, teraz przekonałem się że materiał jest tak fantastycznie przygotowany, iż jest to zbędne. Faktycznie uczę się teraz czysto komunikacyjnie!