Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

organizacja zajec

pawelkurpios
pawelkurpios
2012-10-23
06:13
organizacja zajec
Czy w przypadku lekcji indywidualnych (godzina zajec raz w tygodniu), elementy kulturoznawcze warto wprowadzac 'po troche' na kazdej lekcji, czy efektywniej jest poswiecic na nie cala lekcje raz na jakis czas (np raz w miesiacu)? Dziekuje!
opollack
2012-10-24
10:46
ja wprowadzam takie informacje zawsze przy okazji, po troche
m.pytel
m.pytel
2012-10-24
18:34
Proponuję studentom poznawanie kultury, realiów polskich na każdej lekcji. Warto prezentować te elementy w różnych zadaniach (np. dzisiaj powtórzenie miejscownika było jednocześnie doskonałą podróżą po Polsce). Natomiast przygotowanie całej lekcji może być dobrym rozwiązaniem, ale raczej na wyższych poziomach zaawansowania. Wtedy można pokazać ciekawy film (np. "Miś" Stanisława Barei- realia PRL-u) i ułożyć do niego pytania, tematy do dyskusji.
agolagro
agolagro
2012-10-24
19:20
Zazwyczaj wprowadzam takie rzeczy po troszku np na końcu lekcji w ramach ciekawostki - olimpiada - polscy reprezentacji, jakiś mecz piłkarski etc.
jadzia8558@o2.p
2012-10-25
17:43
Myślę, że watro wprowadzać takie treści przy sprzyjających okazjach i tematach. Można też zagadnienia kulturoznawcze czy krajoznawcze wykorzystać jako tło i bazowy materiał do wprowadzania problemów gramatycznych. Tematyka kulturowa jest moim zdaniem motywująca dla studentów, łączy się z ich doświadczeniami lub zainteresowaniami, więc chętnie o tym rozmawiają. Jednak nie musi być to osobna lekcja. Wystarczy łączyć odpowiednie zagadnienia kulturowe z elementami nauki leksyki i gramatyki.
istempek
istempek
2012-10-26
10:19
Warto wykorzystywać elementy kulturoznawcze przy okazji utrwalania słownictwa czy struktur gramatycznych, gdy możemy znaleźć adekwatny materiał (np.: podróż po Polsce utrwalająca miejscownik i kierunki geograficzne; ), ale na pewno nie będzie to na każdych zajęciach. Myślę też, że każdy z nas raz na jakiś czas powinien przygotować specjalną lekcję na jakiś wybrany temat, wtedy nie musi być ona powiązana z przerabianym aktualnie materiałem., ale na przykład z zainteresowaniami studentów albo naszym "konikiem" :)
Iwona
Antonio w szkole języka polskiego
Antonio
Bruksela (Belgia)

Próbowałem uczyć się kilku języków online, ale szybko się zniechęcałem, bo albo kurs był za bardzo komunikacyjny, albo też za bardzo ‘tradycyjny’. Polskiego nie miałem możliwości uczyć się inaczej jak tylko online, więc bez przekonania, ale zarejestrowałem się na kurs na e-polish.eu. Ku mojemu zdziwieniu, tutaj po raz pierwszy spotykam się z kursem, gdzie metodzie komunikacyjnej towarzyszy rzetelny komentarz gramatyczny. Na początku kursu sięgałem do niego dość często, teraz przekonałem się że materiał jest tak fantastycznie przygotowany, iż jest to zbędne. Faktycznie uczę się teraz czysto komunikacyjnie!

más

¿Tienes preguntas? Cumplimenta el formulario o llámanos +48 12 352-12-09.