Polish language methodology forum
Specialized methodology forum for teachers of Polish as a foreign language.

organizacja zajec

pawelkurpios
pawelkurpios
2012-10-23
06:13
organizacja zajec
Czy w przypadku lekcji indywidualnych (godzina zajec raz w tygodniu), elementy kulturoznawcze warto wprowadzac 'po troche' na kazdej lekcji, czy efektywniej jest poswiecic na nie cala lekcje raz na jakis czas (np raz w miesiacu)? Dziekuje!
opollack
2012-10-24
10:46
ja wprowadzam takie informacje zawsze przy okazji, po troche
m.pytel
m.pytel
2012-10-24
18:34
Proponuję studentom poznawanie kultury, realiów polskich na każdej lekcji. Warto prezentować te elementy w różnych zadaniach (np. dzisiaj powtórzenie miejscownika było jednocześnie doskonałą podróżą po Polsce). Natomiast przygotowanie całej lekcji może być dobrym rozwiązaniem, ale raczej na wyższych poziomach zaawansowania. Wtedy można pokazać ciekawy film (np. "Miś" Stanisława Barei- realia PRL-u) i ułożyć do niego pytania, tematy do dyskusji.
agolagro
agolagro
2012-10-24
19:20
Zazwyczaj wprowadzam takie rzeczy po troszku np na końcu lekcji w ramach ciekawostki - olimpiada - polscy reprezentacji, jakiś mecz piłkarski etc.
jadzia8558@o2.p
2012-10-25
17:43
Myślę, że watro wprowadzać takie treści przy sprzyjających okazjach i tematach. Można też zagadnienia kulturoznawcze czy krajoznawcze wykorzystać jako tło i bazowy materiał do wprowadzania problemów gramatycznych. Tematyka kulturowa jest moim zdaniem motywująca dla studentów, łączy się z ich doświadczeniami lub zainteresowaniami, więc chętnie o tym rozmawiają. Jednak nie musi być to osobna lekcja. Wystarczy łączyć odpowiednie zagadnienia kulturowe z elementami nauki leksyki i gramatyki.
istempek
istempek
2012-10-26
10:19
Warto wykorzystywać elementy kulturoznawcze przy okazji utrwalania słownictwa czy struktur gramatycznych, gdy możemy znaleźć adekwatny materiał (np.: podróż po Polsce utrwalająca miejscownik i kierunki geograficzne; ), ale na pewno nie będzie to na każdych zajęciach. Myślę też, że każdy z nas raz na jakiś czas powinien przygotować specjalną lekcję na jakiś wybrany temat, wtedy nie musi być ona powiązana z przerabianym aktualnie materiałem., ale na przykład z zainteresowaniami studentów albo naszym "konikiem" :)
Iwona
Polish lessons wg Elisabeth
Elisabeth
London (Wielka Brytania)

Gratuluję – świetnie zrealizowanego portalu! Bardzo podoba mi się sposób wprowadzania materiału i to wyłącznie przy użyciu języka polskiego. Na początku myślałam, że bez użycia angielskiego niczego się nie nauczę, ale to faktycznie działa! Oczywiście korzystam z komentarzy gramatycznych po angielsku, ale to raczej dla upewnienia się, czy wszystko dobrze rozumiem. Dialogów, nagrań oraz ćwiczeń opcjonalnych jest tak dużo, iż nie sposób czegoś nie zrozumieć.

more

Do you have any questions? Fill in the form or call: +48 12 352-12-09.