Polish language discussion forum
Dyskutuj z innymi na tematy związane z językiem polskim, tłumaczeniami...

Legal Polish

alex.brown21
alex.brown21
2011-05-17
14:51
Legal Polish
Hello! I want to learn some legal Polish. I'm going to make some buisiness transaction in Poland, and need to know some basic vocabulary and expressions, so that I can minimize the possibility of fraud. Tell me, is it possible to start to learn the language with focusing on legal aspects? Do you know any book or school that would offer such courses?
paula7
2011-05-20
03:25
It would be difficult to learn legal expressions for a begginer. I dont understand why don't you simply hire a interpreter?
alex.brown21
alex.brown21
2011-05-20
07:57
Sure, interpreter will be necessary, but I also want to learn general language and since I will have many buisness meetings and will sign contracts I need to be able to understand also that kind of expressions. Could anyone give me an advice?
Nienne
2011-05-26
08:29
I'm not quite sure about that. There's a great difference between the first words in polisc and the legal vocabulary. I'm sure you can fine some dictionaries taht focus on the legal Polish, probably in the online bookstores. My advise is: try first to learn as much Polish als possible, and than try some legal vocabulary, because without the basics it wo'n be useful at all. Polish is a difficult language, as far as I find it.
Antonio w szkole języka polskiego
Antonio
Bruksela (Belgia)

Próbowałem uczyć się kilku języków online, ale szybko się zniechęcałem, bo albo kurs był za bardzo komunikacyjny, albo też za bardzo ‘tradycyjny’. Polskiego nie miałem możliwości uczyć się inaczej jak tylko online, więc bez przekonania, ale zarejestrowałem się na kurs na e-polish.eu. Ku mojemu zdziwieniu, tutaj po raz pierwszy spotykam się z kursem, gdzie metodzie komunikacyjnej towarzyszy rzetelny komentarz gramatyczny. Na początku kursu sięgałem do niego dość często, teraz przekonałem się że materiał jest tak fantastycznie przygotowany, iż jest to zbędne. Faktycznie uczę się teraz czysto komunikacyjnie!

more

Do you have any questions? Fill in the form or call: +48 12 352-12-09.