Forum e-polish.eu for teachers
Znajdź odpowiedzi na pytania związane z korzystaniem z e-polish.eu

New

astrochris88
2017-09-20
11:33
New
Dzień dobry,

I am new to this :) what is the best way for me to start learning Polish? I just ordered the Polish books from the book store. Do I need to buy lessons or something? Thank you.

Christopher
ronaldti
2017-09-23
07:57
Chris

Your post does not say where you are located-are you in Poland?

As a native English speaker (Australian) I urge you strongly to invest in lessons-especially with Glossa. I have completed 1 intensive course and am almost through my second one at Glossa. Its an excellent and professional school and I have found all of the teachers really know their stuff. Don't muck around mate. Polish is a real language, yes it is challenging but it has a reputation that is not deserved for difficulty. But you need to get in front of a teacher, either face to face or online. There is a reason most English speakers learn Spanish-because its a baby's language, ANYONE can pick up Spanish in weeks and say something. Its for kids. This is not so with Polish. Give yourself a real challenge!
Antonio w szkole języka polskiego
Antonio
Bruksela (Belgia)

Próbowałem uczyć się kilku języków online, ale szybko się zniechęcałem, bo albo kurs był za bardzo komunikacyjny, albo też za bardzo ‘tradycyjny’. Polskiego nie miałem możliwości uczyć się inaczej jak tylko online, więc bez przekonania, ale zarejestrowałem się na kurs na e-polish.eu. Ku mojemu zdziwieniu, tutaj po raz pierwszy spotykam się z kursem, gdzie metodzie komunikacyjnej towarzyszy rzetelny komentarz gramatyczny. Na początku kursu sięgałem do niego dość często, teraz przekonałem się że materiał jest tak fantastycznie przygotowany, iż jest to zbędne. Faktycznie uczę się teraz czysto komunikacyjnie!

more

Do you have any questions? Fill in the form or call: +48 12 352-12-09.